Transgenik Bt mısırın sıçanlarda lenfoid organlar üzerinde etkileri
The effects of transgenic Bt corn on the lymphoid organs of the rats
- Tez No: 155286
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
TRANSGENIK BT MISIRIN SIÇANLARDA LENFOID ORGANLAR ÜZERİNDE ETKİLERİ Seçil (ÇABUK) ERSÖZ ÖZ Bu çalışmada, transgenik Bt mısırın Wistar albino sıçanların günlük besin ve su tüketimi, haftalık ağırlık artışları, davranışları üzerindeki etkilerine bakılmış, dalak, timus ve lenf düğümleri gibi lenfoid organlar üzerindeki etkileri ise histopatolojik olarak incelenmiştir. Çalışmada 10'u erkeklO'u dişi toplam 20 bireyden oluşan Kontrol, Bt-1, Bt-2, Ref- 1 ve Ref-2 olmak üzere 5 deney grubu oluşturulmuştur. Sıçanlara 3.5 ay süreyle %30 oranında mısır içeren öğütülmüş yem verilmiştir. Uygulama gruplarına transgenik Bt mısır kullanılmıştır. Referans gruplarına transgenik mısırın transgenik olmayan çeşidi verilmiştir. Her sıçana günde 30 mL su, 20 g öğütülmüş yem verilmiştir. Kontrol, uygulama ve referans grupları arasında günlük besin ve su tüketimi değerleri bakımından bir fark görülmemiştir. Uygulama ve referans gruplarında bulunan sıçanların davranışları kontrol grubundakilerden farklı bulunmamıştır. Uygulama ve referans gruplarındaki sıçanların timus ve dalak relatif organ ağırlık değerleri kontrol grubunda bulunan sıçanların timus ve dalak relatif organ ağırlık değerleriyle karşılaştırıldığında önemli bir fark görülmemiştir. Çalışmada deney hayvanlarının dalak, timus ve lenf düğümleri Bouin fiksatifinde tespit edilmiştir. Tespit işleminden sonra dokular parafine gömülmüştür. Parafın bloklar 5mikro metre kalınlığında kesilerek preparat haline getirilmiştir. Hematoksilen -Eozin boyayla boyanan preparatlar ışık mikroskobuyla incelenmiştir. Uygulama grupları sıçanlarının incelenen dokularının referans ve kontrol grubu sıçanların dokularından farklı bir histopatolojik yapıya sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF TRANSGENIC BT CORN ON LYMPHOID ORGANS OF THE RATS Seçil (ÇABUK) ERSÖZ ABSTRACT In this study, the effect of transgenic Bt corn on daily food and water consumption, weekly weight increase and actions of Wistar albino rats has been observed. The effects on spleen, thymus and lymph nodes are investigated histopatologically. During the study, 20 rats, 10 female and 10 male, of totally 5 groups called Control, Bt-1, Bt-2, Ref-1, Ref-2 have been formed. The rats are fed with 30 ml_ water and 20 g ground food containing 30% corn in weight, during the 3.5 month period of the experiment. Test groups are given transgenic Bt corn. Reference groups are given the same type of corn but not genetically modified. No significant difference in terms of water and food consumption between the groups have been observed. Similarly, there were no difference in terms of their actions. There were no noticeable difference in relative weights of thymus, spleen and lymph nodes. Bouin fixative is used in the project to fix the thymus, spleen and lymph nodes of the rats. After fixation they are embedded into paraffin blocks. Next, the blocks are made preparates by cutting into slices of 5micro m in thickness. Finally, the preparates colorified by Hematoxylin-Eosin are examined under light microscope. As the result of the experiment, no histopatological difference between the Control and Reference groups has been observed.