Transgenik BT mısırın sıçanların bazı endokrin bezleri üzerine etkileri
Effects of the transgenic BT maize on some endocrine glands of rats
- Tez No: 155344
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
TRANSGENİK BT MISIRIN SIÇANLARIN BAZI ENDOKRİN BEZLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ YEŞİM ERDOĞAN ÖZ Bu çalışmada, Wistar albino sıçanlarda bazı endokrin bezler üzerine transgenik Bt mısırın etkisi histolojik olarak incelenmiştir. Çalışmada, kontrol, Bt-ı, Bt2, Ref-ı, Ref2 olmak üzere 5 ayrı deney grubu oluşturulmuştur. Her grupta bulunan sıçanlar öğütülmüş şekilde hazırlanan ve içinde % 30 oranında mısır (Zea mays) içeren yemlerle 3,5 ay boyunca beslenmiştir. Deneyde kullanılan yemler özel olarak hazırlanmış olup, kontrol grubuna verilen yeme TTM 815 no'lu mısır, transgenik mısır uygulanan Btı grubuna verilen yeme P 33V08 Bt, Bt2 grubuna verilen yeme ise DK 626 Bt numaralı mısır katılmıştır. Karşılaştırma gruplarından Refı grubuna verilen yeme P 3394, Ref2 grubuna verilen yeme ise DK 626 kod numaralı mısır katılmıştır. Çalışmanın sonucunda her gruba ait sıçanların adrenal, pankreas, tiroit, dişilerin ovaryumu ve erkeklerin testisleri çıkartılarak histolojik incelemeler için tespit edildikten sonra parafine gömülmüştür. Parafin bloklarından hazırlanan doku kesitleri, histolojik incelemeler için Hematoksilen-Eosin boyası ile boyanmıştır. Kontrol, Bt-ı, Bt2, Ref-ı, Ref2 gruplarındaki sıçanların adrenal, pankreas, tiroit, ovaryum ve testis dokuları ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, uygulama gruplarındaki sıçanlara ait dokuların, referans ve kontrol gruplarına ait sıçan dokularından farklı herhangi bir histopatolojik yapıya sahip olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada, 3,5 aylık bir beslenme süresi sonunda transgenik Bt mısırın, sıçanların incelenen bazı endokrin bezleri üzerine her hangi bir histopatolojik etkiye neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF THE TRANSGENIC BT MAIZE ON SOME ENDOCRINE GLANDS OF RATS YEŞİM ERDO?AN ABSTRACT In this study, the effects of transgenic Bt maize on some endocrine glands were investigated histologically on Wistar albino rats. Five different test groups as following control, Bt-ı, Bt2, Ref-i, Ref2 were formed in this study. The rats in each group were fed with ground food contained 30 % maize (lea mays) for 3.5 months study. The food used in experiment was prepared specially. The maize with code number TTM 815 for control, with code number P 33V08 Bt for Bt| group, with code number DK 626 Bt for Bt2 group were added in rat food. The maize with code number P 3394 for Refi group, with code number DK 626 for Ref2 group were added in rat food. At the end of the study, some endocrine glands of the rats in each group such as adrenal, pancreas, thyroid, ovarium in females and testis in males were excised, fixed and embedded in paraffin for histological investigation. The sections of paraffin blocks were stained with Hematoxylin-Eosin for histological study. Adrenal, pancreas, thyroid, ovarium and testis tissues of the rats in all groups were examined with light microscopy. There was not observed any histopathological difference in the tissues of rats in test groups as compared with the tissues of rats in control and reference groups after the histological examination. In this study, it was observed that transgenic Bt maize has not any histopathological effect on some examined endocrine glands of rats after a 3.5 month-feeding period.