Human Papilloma virusa (HPV) ait hücresel değişikliklerin serviko-vajinal yaymalar ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile araştırılması
Examination of cellular changes belonging to Human Papillomavirus (HPV) on cervico -vaginal smears and Polymerase Chain Reaction (PCR)
- Tez No: 155457
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
HUMAN PAPİLLOMA VİRUSA (HPV) AİT HÜCRESEL DEĞİŞİKLİKLERİN SERVİKO-VAJİNAL YAYMALAR VE POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYONU (PCR) İLE ARAŞTIRILMASI Zehra Safi ÖZ Bu çalışmada kadınlarda ve erkeklerde benign ve malignant lezyonlara neden olan Human papillomavirus varlığı ve bu virusa ait hücresel değişiklikler, 400 hastadan alınan serviko-vajinal örnekler ve yaymalarda hem sitolojik yöntemle hem de Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile araştırılmıştır. Polimeraz Zincir reaksiyonu yöntemi ile 11 (%2,75) hastanın serviko-vajinal örneğinde bu virusa rastlanmıştır. HPV saptanmış hastalar yine aynı yöntemle HPV tip 16 ve 18 açısından değerlendirilmiş iki hastada HPV 16 ve 18 birlikte bulunurken 1 hastada sadece HPV 18 saptanmıştır. Sitolojik inceleme için hazırlanan serviko-vajinal yaymalar ise Papanicolaou boyama yöntemine göre boyanıp hücresel değişiklikler ve diğer sitolojik bulgular açısından değerlendirilmiştir. Human Papillomavirus saptanan 1 1 hastanın sitolojik incelemesinde iki çekirdeklilik (binükleasyon) ve /veya çok çekirdeklilik (multinükleasyon), çekirdekte büyüme, çekirdek zarında düzensizlik, hiperkromatizm, karyoreksiz, karyoliz ve karyopiknoz gibi çekirdeğe ait değişikliklerle koilositotik hücreler, perinükleer hale, hücre sitoplazmasında vakuolizasyon, sitoplazmik polimorfizm, pseudoeosinofili, gibi sitoplazmik değişiklikler ve keratinize hücreler saptanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler Ki- kare ve Fisher kesinlik testine göre yapılmış ve Human Papillomavirus varlığı ile çekirdek zarı düzensizliği, hiperkromatizm, koilositotik hücre, vakuolizasyon ve keratinize hücre varlığı arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Human Papillomavirus (HPV), serviko-vajinal örnek ve yayma, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) Danışman : Prof. Dr. Şayeste DEMİREZEN, Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Genel Biyoloji Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF CELLULAR CHANGES BELONGING TO HUMAN PAPILLOMAVIRUS (HPV) ON CERVICO-VAGINAL SMEARS AND POLYMERASE CHAIN REACTION (PCR) Zehra SAFİ ABSTRACT In this study, the existance of Human Papillomavirus which causes benign and malign lesions in females and males and cellular changes for that virus were searched for on cervico-vaginal samples and cervico-vaginal smears of 400 female both by Polymerase Chain Reaction and the cytological method. Eleven patients were determined to have that virus (%2,75). These patients were evaluated for the presence of HPV type 16 and HPV 18 by type-specific PCR. Two patients were found to have HPV 16 and HPV 18 and one patient HPV 18. Cervico-vaginal smears were stained by Papanicolaou method and investigated for cellular changes and other cytologic findings. In the cytological study of 11 patients having Human Papillomavirus, nuclear changes such as binucleation and/or multinucleation, large, irregular nucleus, hyperkromatism, karyorhexis, karyolysis, karyopyknosis and cytoplasmic changes such as koilocytotic cells, perinuclear halo, vacuolization, cytoplasmic polimorfizm, pseudoeosinophilis and keratinized cells were observed on cervico-vaginal smears that contained this virus. A significant difference was detected among Human Papillomavirus and irregular nucleus, hiperkromatizm, koilocytotic cell, vacuolization and keratinized cells with Chi-square and Fisher's exact test. Key words : Human Papillomavirus (HPV), cervico-vaginal samples and smears, Polymerase Chain Reaction (PCR) Advisor : Prof. Dr. Şayeste DEMİREZEN, Hacettepe University, Department of Biology, General Biology Section 11