Zerdeçal, zencefil, meyan kökü bitki ekstrelerinin karaciğer kanseri hücreleri üzerine etkisi
Effect of turmeric, ginger, licorice root plant extracts on liver cancer cells
- Tez No: 765082
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK, ÖĞR. GÖR. AYÇA LEKESİZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; zerdeçal, zencefil, meyan kökü ekstrelerinin tek, ikili, üçlü kombinasyonlarının HepG2 hücreleri üzerinde sitotoksik, apoptotik ve paraptotik etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın deneyleri Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi (GEN-KÖK) Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Baharat ekstreleri, Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda hazırlanmıştır. HepG2 hücre hattına zerdeçal, zencefil, meyan kökü ekstrelerinin tek, ikili, üçlü kombinasyonları uygulandıktan sonra sitotoksisiteyi belirlemek için klonojenik ve 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromid (MTT) testleri, bitki ekstrelerinin kombinasyonlarının etkisinin kantitatif değerlendirmesi için Talalay-Chou kombinasyon indeksi, kaspaz-3, kaspaz-8, kaspaz-9, immunoglobulin bağlayıcı protein (BİP) ve C/EBP homolog protein (CHOP) antikorlarının ekspresyon düzeylerini belirlemek için imnnünositokimya analizi, apoptoza giden hücrelerin sayısını değerlendirmak için Anneksin-V ile flow sitometri analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; zerdeçal, zencefil, meyan kökü ekstrelerinin tek başına uygulandığı hücrelerde hücre çoğalmasını %50 oranında inhibe eden doz (IC50) konsantrasyonları hücrelerin canlılığını azaltmıştır. Bitki ekstrelerinin uygulandığı konsantrasyon ve süreler arttıkça HepG2 hücre hattı üzerinde inhibisyon etkisine sahip olduğu bulunmuştur. Hücrelerin canlılığı için kombinasyon indeksi analizi sonuçlarına göre, zerdeçal-zencefil ekstrelerinin ikili kombinasyonu, zerdeçal-meyan kökü ekstrelerinin ikili kombinasyonu ve zerdeçal-zencefil-meyan kökü ekstrelerinin üçlü kombinasyonu ile muamele edilen hücrelerde sinerjistik etki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cytotoxic, apoptotic and paraptotic effects of single, double and triple combinations of turmeric, ginger and licorice extracts on HepG2 cells. Experiments of the study were carried out in Erciyes University Genome and Stem Cell Center (GEN KÖK) Laboratory. Plant extracts were prepared in the Laboratory of Erciyes University, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacognosy. Clonogenic and 3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-Diphenyltetrazolium Bromide (MTT) tests to determine cytotoxicity after single, double, triple combinations of turmeric, ginger, licorice extracts were applied to HepG2 cell line, Talalay Chou combination index for quantitative evaluation of the effect of combinations of plant extracts, caspase-3, caspase-8, caspase-9, immunocytochemistry analysis was used to determine the expression levels of Binding immunoglobulin protein (BİP) and C/EBP homologous protein (CHOP) antibodies, and flow cytometry analysis with annexin-V was used to evaluate the number of cells undergoing apoptosis. In cells where turmeric, ginger, licorice extracts were applied alone, concentration producing 50% growth inhibition (IC50) concentrations decreased the viability of the cells. As a result of the study, the plant extracts had an inhibitory effect on the HepG2 cell line as the concentration and duration of application increased. According to the results of the combination index analysis for cell viability; a synergistic effect was observed in cells treated with the dual combination of turmeric-ginger extracts, the dual combination of turmeric-licorice extracts, and the triple combination of turmeric-ginger-licorice root extracts.