Oltu ve Şenkaya yöresinde Karın kaymağı peynirinin fabrika şartlarında üretimi ve bu peynirlerin bazı mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
The Production of Karın kaymağı cheese in factory and some microbiological, chemical, physical and organoleptic propeties of the cheese samples
- Tez No: 155590
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Oltu ve Şenkaya yöresinde üretilen karın kaymağı peynirinin fabrika şartlarında üretimi ve bu peynirlerin bazı mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Bunun için beyaz peynir pıhtısı, civil peynir, lor, pastörize krema ve süzme yoğurttan 4 farklı karışım hazırlanmıştır. Bu karışımlar 3 farklı ambalajlama materyalinde (işkembe, fıçı, suni kılıf), 12°C'de 2, 15, 30 ve 60 gün olgunlaştmlmıştır. Örneklerin 18 adedin de S. aureus sayısı, 27 adedin de koliform grubu bakteri sayısı
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some microbiological, chemical, physical and organoleptic properties of karın kaymağı cheese produced in Oltu and Şenkaya district and produced in factory condition. For the study, white cheese, civil cheese, whey cheese, pasteurized cream and concentrated yoghurt were used and four different cheese mix were prepared. These mixes were put three different packaging materials (tripe, barrel, artificial case) and ripened in 12°C for 2, 15, 30 and 60 days. It was found that S. aureus count of 18 samples and coliform count of 27 samples were