Sucuk üretiminde starter kültür kullanımının Staphylococcus aureus'un gelişimi üzerine etkisi
Effect of starter culture on growth of Staphylococcus aureus in sucuk production
  1. Tez No: 155591
  2. Yazar: GÜZİN KABAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜKERREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi SUCUK ÜRETİMİNDE STARTER KÜLTÜR KULLANIMININ STAPHYLOCOCCUS AUREUS' UN GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Güzin KABAN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilinı Dalı Danışman: Prof. Dr. Mükerrem KAYA Araştırmada, sucuk üretiminde starter kültür (Kontrol, starter A: Pediococcus acidilactici + Lactobacillus curvatus + Staphylococcus xylosus, starter B: Lactobacillus sakei + Staphylococcus carnosus) kullanımının ve olgunlaşma süresinin Staphylococcus aureus' un gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. S. aureus her bir sucuk hamuruna 106 kob/g düzeyinde inoküle edilmiştir. Olgunlaşma süresince belirli periyotlarla sucuk örneklerinin S. aureus sayısı saptanmıştır. Ayrıca örneklerde Micrococcus/Staphylococcus, laktik asit bakterisi, Enterobacteriaceae sayımları ile pH, aw, % nem ve % ağırlık kaybı analizleri de yapılmıştır. Sucuk üretiminde starter kültür kullanımı ve olgunlaşma süresi pH değeri ve S.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF STARTER CULTURE ON GROWTH OF STAPYLOCOCCUS AUREUS IN SUCUK PRODUCTION Güzin KABAN Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mükerrem KAYA In research, the effects of starter cultures (control, starter A: Pediococcus acidilactici + Lactobacillus curvatus+Staphylococcus xylosus, starter B: Lactobacillus sakei+ Staphylococcus carnosus) and ripening time on growth of S. aureus were investigated in sucuk (Turkish dry fermented sausage) production. Sucuk batters were inoculated with S. aureus (106 S. aureus/g). S. aureus numbers were determined in certain periods during ripening. Micrococcus/Staphylococcus, lactic acid bacteria and Enterobacteriaceae counts were determined. In addition pH, aw, moisture (%) and weight lose (%) were analyzed.