Design of a Boltzmann machine for the hypercube embedding problem
Hiperkübe yerleştirme problemi için bir Boltzmann makinesi tasarımı
- Tez No: 15564
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET HtPERKÜBE YERLEŞTİRME PROBLEMİ ÎÇtN BİR BOLTZMANN MAKİNASI TASARIMI Tuna lı Ömer Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Uğur Halıcı Eylül 1991 Moral hesaplama, yoğun bir bağlantı ağıyla birleştirilmiş basit işlevli elemanların kullanılmasıyla, insana benzer performans gösteren bilgisayar sistemlerini hedefleyen bilişimsel modelleri inceler. Moral hesaplama alanında en son geliştirilen modellerden biri Boltzmann maki naşı dır. Boltzmann makinası nöral hesaplama ile ısıl işlem benzetiminin ilginç özelliklerini birleştiren, kendi içinde paralel çalışan güçlü bir bilişimsel modeldir. Bu çalışmada, NP-kapsar olan hiperkübe yerleştirme problemi için bir Boltzmann makinası sunulmuştur. Hiperkübe yerleştirme probleminin değişik örnekleri için, önerilen Boltzmann makinası ile elde edilen çözümlerin nitelikleri, diğer metodlarla elde edilen çözümlerin nitelikleriyle karşı laştı rı İmiş ti r. ivHe s a Anahtar kelimeler : Nöral hesaplama, Boltzmann makinası, ısıl İşlem benzetişimi, hiperkübe yerleştirme, NP-kapsar. Bilim Kodu : 619.01.00
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF A BOLTZMANN MACHINE FOR THE THE HYPERCUBE EMBEDDING PROBLEM Tunalı Ömer M. Sc. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. UQur Halıcı September 1991, Neural computing investigates computational models aiming at achieving human-like performance in computer systems via dense interconnection of very simple processing elements. One of the recently introduced models in the field of neural computing is the Boltzmann machine. Boltzmann machine combines interesting properties from both neural computing and simulated annealing, resulting in a powerful computational model which is inherently parallel. In this work, a Boltzmann machine is presented for the problem of hypercube embedding which is NP-complete. Quality of the solutions obtained by the proposed Boltzmann machine is compared to the qualities of solutions that are obtained by different methods for different instances of the hypercube embedding problem. Key words : Neural computing, Boltzmann machine, simulated annealing, hypercube embedding, NP-complete Science Code : 619.01.00 iii