Poli(2-hidroksi etil metakrilat)'ın sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterisation and elektrorheological properties of poly(2-hydroxyethyl metacrylate)
- Tez No: 155681
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
P0Lİ(2-HİDR0KSİ ETİL M ETAKRİLAT)'IN SENTEZİ, KARAKTERİZASYONU VE ELEKTROREOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Oya AĞIRBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çabşmada po!i(2-hidroksi etil metakrilat), poli(HEMA), K2S208 başlatıcışıyla radikalik polimerleşme yöntemiyle sentezlendi. Polimer FTIR, !H- NMR ve element analizi ölçümleriyle karakterize edildi. Polimerin mol kütlesi osmotik basınç, viskozite ve uç grup analizleriyle belirlendi. Bu üç teknikle de polimerin mol kütlesi yaklaşık 6xl03g/mol olarak bulundu. Elektroreolojik (ER) ölçümlerde kullanılmak üzere polimer lityum tuzuna dönüştürüldü. Elde edilen bu tuz öğütülerek bir seri halinde dört farklı tanecik boyutunda poli(HEMA-Li) elde edildi. Bu taneciklerin boyutları dinamik ışık saçüımı yöntemiyle 8, 13, 19 ve 25 fim olarak belirlendi. Dört farklı yağ içinde (silikon yağı, mineral yağ, dioktilftalat ve trioktUtrimellitat) poli(HEMA-Li) tuzunun süspansiyonları hazırlandı, bu süspansiyonların çökelme kararlılıkları belirlendi. Farklı tanecik boyutlarındaki iyonlardan hazırlanan süspansiyonların kayma gerilimi, kayma hızı, sıcaklık, promoter ve derişim gibi özelliklerinin elektroreolojik aktiviteye etkileri incelendi. ER süspansiyonlar için akma verimi ve aşırı kayma gerilimi değerleri tayin edildi. Ayrıca poli(HEMA-Li) tuzunun dielektrik özellikleri belirlendi. BİHm Kodu :219 Anahtar Kelimeler :Poti(2-hidroksi etil metakrilat), elektroreolojik süspansiyonlar, elektroreolojik akışkanlar. Sayfa Adedi :69 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Halil İbrahim ÜNAL
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS, CHARACTERISATION AND ELECTRORHEOLOGICAL PROPERTIES OF POLY(2-HYDROXYETHYL METACRYLATE) (M.Sc Thesis) Oya A?IRBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, pob/(2-hydroxy ethly mcthacrylate), poIy(HEMA), was synthesized by radicalic polymerisation using K2S2O8 as an initiator. The polymer was characterized by FTIR, 'H-NMR and elemental analysis measurements. The molecular mass of the poh/(HEMA) was determined by osmometry, viscometry and end group analysis techniques as 6xl03 g/moL Poly(HEMA) was partially hydroh/zed and converted to a lithium salt, before the electrorheological, (ER), measurements carried out. A series of particle size of poly(HEMA-Li) polymeric salt were prepared and particle sizes were determined by dynamic light scattering (DLS) as 8, 13, 19 and 25^m. Suspensions of poly(HEMA-Li) polymeric salts were prepared in 4 insulating oils namely silicone oil, mineral oil, dioctylphthalete and trioctylltrhnellitate. ER properties of poly(HEM A-Li)/silicone oil suspensions were studied as a function of particle size, dispersed phase concentration, shear rate, shear stress, temperature and promoter. For those ER suspensions, yield stress and excess shear stresses were determined. Further dielectric properties of poIy(HEMA- Lİ) salt were found. Science code :219 Key Words :Poh/(2-hydroxyethyl metacrylate), electrorheological suspensions, electrorheological fluids Number of Pages :69 Supervisor :Prof. Dr. Halil İbrahim ÜNAL