Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi herbaryumundaki(AEF) Caryophyllaceae familyasının revizyonu
The revision of caryophyllaceae family at herbarium of the Faculty of pharmacy, University of Ankara (AEF)
  1. Tez No: 155679
  2. Yazar: ÖMÜR TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ANKARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ HERBARYUMUNDAKİ CARYOPHYLLACEAE FAMİLYASININ REVİZYONU (Yüksek Lisans Tezi) Ömür TUĞRUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET AEF'de bulunan Caryophyllaceae familyasına ait 771 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 23 cins ve bu cinslere ait 199 takson tespit edilmiştir. Toplam tür sayısı ise 173'tür. 58 tür Türkiye için endemik olup endemizm oranı % 29 dur. En çok tür içeren ilk beş cins şunlardır: Silene L. (60), Dianthus L. (25), Minuartia L. (17), Arenaria L. (14), Gypsophila L. (12), Saponaria L. (12). Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir. İran-Turan elementi 51 (%26), Akdeniz elementi 12(%6), Avrupa-Sibirya elementi 14 (%7), bilinmeyen veya çok bölgeli olanlarda 122 (%61) dir. Toplam 53 tür toplandığı yer için yeni karedir. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Revizyon, Caryophyllaceae, AEF, Ankara, Türkiye Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
THE REVISION OF CARYOPHYLLACEAE FAMILY AT HERBARIUM OF THE FACULTY OF PHARMACY, UNIVERSITY OF ANKARA (AEF) (M.Sc. Thesis) Ömür TU?RUL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Ocak 2004 ABSTRACT Caryophyllaceae family was revised at AEF and found out that 771 plant specimens belonging to 23 genera and 199 taxa were deposited. Totally species are 173. 58 species are endemic for Turkey and rate ofendemismis 29%. The first five genera containing the high numbered species are as follows: Silene L. (60), Dianthus L. (25), Minuartia L. (17), Arenaria (14), Gypsophila (12), Saponaria (12). The distribution of species belonging to different phytogeographic region were as given below: Irano-Turanian 51 (26%), Mediterranean 12 (6%), Euro-Siberian 14 (7%), the other are wild or spread of indeterminate 122 (61%). Totally 53 species are new to the collected squares. Science Code : 205 Key Words : Revision, Caryophyllaceae, AEF, Ankara, Turkey Page Number: 84 Adviser : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ