Betonarme prefabrike panel elemanlarla üretilen konutlarda mekan geometrisi alternatiflerinin depreme dayanım özellikleri
Earthquake resistance properties of space geometry alternatives for the residances that are built up of reinforced concrete prefabricated components
  1. Tez No: 155682
  2. Yazar: EVSER CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
BETONARME PREFABRİKE PANEL ELEMANLARLA ÜRETİLEN KONUTLARDA MEKAN GEOMETRİSİ ALTERNATİFLERİNİN DEPREME DAYANIM ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Evser CİVELEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Türkiye'nin kaçınılmaz gerçeklerinden biri olan deprem, belki de afetler içinde; en kötüsü, kaçışı olmayan, korkutucu kavramlardan bir tanesidir. Fakat deprem sadece Türkiye'de yaşanan felaketlerden biri değildir. Ancak ülkemizde görülen hasar, yıkım ve can kaybı oranlarının diğer ülkelerde yaşanan aynı yada daha az şiddetteki depremlere oranla yüksek olması düşündürücüdür. Bu durum deprem gerçeğinin kaçınılmaz sonucu olduğu düşüncesini akla getirmemelidir. Aksine, sorumsuzca ve denetimsizce yapılan inşaatlann neticesiyle ödenmiş olan bedeldir. Bunun yanı sıra bir çok ülke zamanla yapılarını kültürel değerlerini ve insan hayatını depremin yol açtığı yıkıcı zararlardan yeni yüzyılın getirdiği teknolojik, bilimsel avantajları kullanarak korumayı başarmıştır. Bunun en güzel örneklerini Japonya, Yeni Zelanda hatta ekonomisi ülkemizden daha düşük seviyede olan Meksika'da bile görebilmekteyiz. Prefabrikasyon teknolojisi çağdaş inşaat tekniklerden bir tanesidir. Hem hazırianışındaki prefabrikasyon üretim türü nedeniyle hem de montajla sağlanan süre avantajları yönünden özellikle hızlı gerçekleştirilmesi gereken yapılarda tercih edilen prefabrike sistemler aynı zamanda da deprem dayanımı gerekli binalarda da vazgeçilmez bir sektör olmaya başlamıştır. Bu bağlamda çalışmada amaç; depremgüvenli bina yapılırken hem teknolojik hem de bilimin sağladığı avantajlardan faydalanarak sadece yönetmelikler arasına sıkışıp kalmadan ve aynı zamanda bunu bir araç olarak kullanıp, mimari kimlik yaratılabileceği üzerinedir. Bilim Kodu : 118 Anahtar Kelimeler : Prefabrikasyon, Deprem, Panel Sistemler Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Emin TUNA
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKE RESISTANCE PROPERTIES OF SPACE GEOMETRY ALTERNATIVES FOR THE RESIDANCES THAT ARE BUILT UP OF REINFORCED CONCRETE PREFABRICATED COMPONENTS (M.Sc. Thesis) Evser CİVELEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT One of the inevitable facts of Turkey, earthquake, is probably the worst of disasters, and is one of the unavoidable, frightening events. Earthquakes take place not only in Turkey but what* s confusing is that the death, destroyment and damage ratios caused by the earthquakes are higher in Turkey, than the earthquakes of the same intensity in other countries. This shouldn't be considered as the unavoidable consequence of the earthquakes. This iş the cost being paid for the buildings that were built up without necessary responsibility and supervision. However, many countries have succeeded in preventing their buildings, cultural values and lives from the destroying damage of the earthquakes by using the technological and scientific advantages of the new century. We see the best examples of this in Japan, New Zeland, and even in Mexico, whose economic performance is lower than our country. Prefabrication technology is one of the modem construction methods. Becouse of the prefabrication production type and time advantage that's gained by the montage process, prefabricated systems are preferred for especially the buildings to beIV built up in a short time and for those require earthquake resistance as well. The aim of this paper is; to study on creating architectural identity while building up earthquake resisitant buildings with the help of tehcnology and sciense, without being bounded by the strict regulations but getting help from them also. The thesis consists of five chapters. Science Code Key Words Page Number Adviser 118 Prefabrications, Earthquake, Panel Systems 125 Prof. Dr. M. Emin TUNA