Metansülfonilhidrazin ve etansülfonilhidrazin'in hidroksi-1-naftaldehit ile oluşturdukları sülfonil hidrazonlar, bunların Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin sentezi, yapılarının spektrofotometrik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis of sulfonyl hydrazone of methanelsulfonyl hydrazine and ethanesulfonyl hydrazine with 2-hydroxy-1-napthaldehyde, and their Ni(II) and Co(II) complexes, identification of their structure with spectrophotometric methods
- Tez No: 155684
- Danışmanlar: PROF.DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
METANSULFONILHIDRAZIN VE ETANSÜLFONİLHİDRAZİN'İN 2- HİDROKSİ-1-NAFTALDEHİT İLE OLUŞTURDUKLARI SÜLFONİL HİDRAZONLAR, BUNLARIN Ni(II) VE Co(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ SPEKTROFOTOMETRİK YÖNTEMLERLE AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan KOZAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, metansülfonilhidrazin(msh), etansülfonilhidrazin(esh) bileşikleri sentezlenmiş, sonra bunların 2-hidroksi-l-naftaldehit ile yapmış olduğu 2-hidroksi l-naftaldehitmetansülfonilhidrazon(nafmsh) ve yeni 2-hidroksi-l- naftaldehitetansülfonilhidrazon (nafesh) bileşikleri elde edilmiştir. Ayrıca, ilk kez Ni(nafmsh)2, Ni(nafesh)2 ve Co[(nafesh)2(H20)2İ kompleksleri scntezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapıları,element analizleri, FTIR,1H-NMR,TGA analizleri ve manyetik duyarlık ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler : Hidrazin, hidrazon, Ni(II) ve Co(II) kompleksleri. Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SULFONYL HYDRAZONE OF METHANESULFONYL HYDRAZINE AND ETHANESULFONYL HYDRAZINE WITH 2-HYDROXY-l- NAPTHALDEHYDE, AND THEIR Ni(II) AND Co(II) COMPLEXES, IDENTIFICATION OF THEIR STRUCTURE WITH SPECTROPHOTOMETRY METHODS (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, methanesulfonylhydrazine (msh) and ethanesulfonylhydrazine (esh) were obtained, then 2-hydroxy-l-naphthaldehyde methanesulfonylhydrazone (nafmsh) and new 2-hydroxy-l-naphthaldehyde ethanesulfonylhydrazone (nafesh) which is obtained with 2-hydroxy-l-naphthaldehyde were synthesized. In addition, complexes of Ni(nafmsh)2, Ni(nafesh)2 ve Co[(nafesh)2(H20)2] were synthesized for the first time. Their structure of these compounds were identified using elemental analysis, FTIR,1H-NMR,TGA and magnetic susceptibility. Science Code Key Words Page Number Adviser 405.01.01 Hydrazine, hydrazone, complexes of Co(II) and Ni(II) 49 Prof.Dr. Nurcan KARACAN