Taşıtlarda kullanılan metal köpüklerin yapısal özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving physical properties of metal foams used in vehicle
  1. Tez No: 316245
  2. Yazar: İBRAHİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERHAT BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, metalik köpüklerin üretim parametreleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında açık ve kapalı hücre metalik köpük imalatı yapılmış olup üretim esnasında farklı malzemeler ve üç farklı metotlar kullanılmıştır. Birinci yöntemde boşluk tutucu malzeme olarak suda çözünebilen formdaki malzemeler (NaCl, Na2CO3) ve toz metalürjisi yöntemi kullanılmıştır. İkinci yöntemde köpürtücü ajan tekniği kullanılarak metalik köpük üretimi gerçekleştirilmiş olup köpürtücü ajan olarak mermer tozu kullanılmıştır. Üçüncü yöntemde ise kaybolmayan tip boşluk tutucu malzeme (genleşmiş silika jel) ve vakum döküm yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen numunelerin, üretim parametrelerine bağlı olarak yoğunlukları hesaplanmış, basma deneyi ile plastik yıkım gerilimleri ölçülmüş ve içyapı değişimleri SEM ile incelenmiştir.Sonuçta, toz metalürjisi ile üretilen numunelerin özelliklerinin üretim parametrelerine çok duyarlı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, boşluk tutucu ve çözünme hızının, köpük üretimini yakından etkilediği gözlenmiştir. Köpürtücü ajan tekniğinde ise homojen bir gözenek yapısı elde edilememiştir. Vakum döküm yöntemi ve kaybolmayan boşluk tutucu malzeme yöntemi ile daha başarılı ve özellikleri kontrol edilebilir alüminyum esaslı köpükler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the manifacturing parameters of metallic foams were investigated. Open and closed-cell metallic foams were produced and different materials and methods were used during the production. In the first method water-soluble materials used as a space holder material (NaCl, Na2CO3) and powder metallurgy method was used. In the second method, metallic foam produced by using the technique of foaming agent and marble powder was used as foaming agent. However in the third method, the fade-type space holder material (expanded silica gel) and vacuum casting method is used. The density of the samples, depending on the production parameters, were calculated. Strains were measured by compression testing, and microstructure of samples was examined by SEM.As a result, characteristics of the samples produced by powder metallurgy were very sensitive to production parameters. At the same time retaining space, the type and rate of dissolution of the water-soluble, closely affects the production of foam. Also foaming agent type and the dissolution rate affects the foam production closely. Uniform pore structure couldn?t be obtained at foaming agent technique. Foam samples were produced more effectively by using vacuum casting method and space holder method. With these methods, foam properties can be controlled more effectively.