Sulardaki manganın kesikli sistemde hava ile oksidasyonu
Air oxidation of manganese in water in batch system
  1. Tez No: 155698
  2. Yazar: NİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALICILAR, Y.DOÇ.DR. ERDAL KARADURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
SULARDAKİ MANGANIN KESİKLİ SİSTEMDE HAVA İLE OKSIDASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Nihan KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada, sularda bulunan manganın hava oksidasyonu ile giderilmesi amaçlandı. Kesikli sistemde sabit hava akış hızında farklı pH, derişim ve sıcaklıklarda çalışıldı. Değişik ortamlar için suda okside olmamış mangan miktarı TS 6289 ISO 6333 Formaldoksim İle Spektrofotometrik Metot standardı esas alınarak tayin edildi. Bu veriler yardımıyla % oksidasyon verimleri hesaplandı. Verimin yetersiz olması durumunda ve oksitlenme süresinin değişiminin gözlenmesi amacıyla reaksiyon katalitik olarak da gerçekleştirilmeye çalışıldı. Sonuç olarak Mn ' nin hava ile oksidasyonunun pH 8-11 gibi bazik ortamlarda gerçekleştiği ve pH arttıkça oksidasyon veriminin artarak, oksitlenme süresinin azaldığı görüldü. Ortama konulan dolgu maddesinin ise oksidasyon veriminde belirgin bir artışa sebep olduğu gözlendi. Oksidasyon reaksiyonunun Mn+2' ye göre birinci mertebeden olduğu ve mangan dioksit, klinoptilolit ve sepiyolitin oksidasyon reaksiyonu üzerine katalitik etki yaptığı belirlendi. Reaksiyon hız sabiti k' nın sıcaklıkla değişimi incelenerek, reaksiyonun aktivasyon enerjisi (Ea) hesaplandı. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak Çorum Belediyesi Atık Su Antma Tesisi girişinden alınan atık su numunesi üzerinde çalışıldı ve oksidasyon işlemi sonucu %61,54 verimle mangan giderimi gerçekleştirildi. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Mangan, Oksidasyon, Su, Su Kirliliği. Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Ahmet ALICILAR Yrd. Doç. Dr. Erdal KARADURMUŞ
Özet (Çeviri)
11 AIR OXIDATION OF MANGANESE IN WATER IN BATCH SYSTEM (M. Sc. Thesis) Nihan KAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this study, it was aimed to remove the manganese in water with air oxidation in a batch system. This was performed at constant air flow rate by changing the concentration, pH and temperature. The amount of manganese non oxidized in water was determined for different conditions by considering the standard of TS 6289 ISO 6333 Spectrofotometric Methods. Oxidation efficiencies (%) were calculated by using these datas. The reaction was catalytically fulfilled when the efficiency was insufficient and also to observe the variation of oxidation time. It was observed that the oxidation of manganese occured in alkaline medium at pH 8-11, oxidation efficiencies were higher with increasing pH and oxidation time was lower. Furthermore, it was determined that glass packings added to the system caused distinct increase in the oxidation efficiency. Additionally, it was also determined that Mn02, sepiolite and clinoptilolite made catalytic effect and oxidation reaction was the first order according to Mn. Variation of reaction rate constant (k) with temperature was investigated and activation energy (Ea) for reaction was calculated. By means of those results, wastewater sample taken from entrance of Wastewater Treatment Plant of Çorum Municipality was studied and manganese was removed by oxidation process with achieving %61,54 oxidation efficiency. Science Code : 912 Key Words : Manganese, Oxidation, Water, Water pollution. Page Number : 150 Advisers : Prof. Dr. Ahmet ALICILAR AssistProf. Dr. Erdal KARADURMUŞ