Sıralı deliklerle film soğutmanın üç boyutlu sayısal analizi
Three-dimensional numerical analysis of film cooling from rows of holes
- Tez No: 155704
- Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
SIRALI DELİKLERLE FİLM SOĞUTMANIN ÜÇ BOYUTLU SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ÖZÇALIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Film soğutma, gaz türbinlerinden ve roket motorlarından yüksek verim ve güç elde etmek için kullanılan soğutma tekniklerinden birisidir. Bu tezin amacı sıralı deliklerle gerçekleştirilen film soğutma olayının üç boyutlu sayısal analizini yaparak değişik parametrelerin düzlem levhadaki soğutma verimine etkisini incelemek ve daha önce yapılan deneysel verilerle karşılaştırarak elde edilen sonuçlan doğrulamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için üfleme oranı, üfleme açısı ve delik merkezleri arası mesafe parametrelerinin film soğutma verimi üzerine etkisi üzerinde sayısal hesaplama yapılmıştır. Fluent 6.0 lisanslı paket programı sayısal hesaplamaları yapmakta kullanılmıştır. Süreklilik, momentum korunumu ve enerji korunumu denklemlerinin çözümünde ayrık çözüm yöntemi kullanılmıştır. Türbülans etkisi k-e türbülans modeli kullanılarak hesaba katılmıştır. En etkili parametrenin üfleme oranı, diğer etkili parametrelerin ise üfleme açısı ve delik merkezleri arası mesafe olduğu ve bunların optimum değerlerinin sırasıyla M=0,5; a =35° ve B=3D'ye karşılık geldiği anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 962 Anahtar Kelimeler : Film soğutma, sıralı deliklerle film soğutma, üç boyutlu sayısal analiz, Navier-Stokes denklemlerinin sayısal çözümü Sayfa Adedi : 142 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
THREE-DIMENSIONAL NUMERICAL ANALYSIS OF FILM COOLING FROM ROWS OF HOLES (M.Sc. Thesis) Fatih ÖZÇALIK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Film cooling is a technique used in the gas turbines and rocket engines for obtaining high effectiveness and power. Goals of this thesis are determination of the effects of some parameters on the cooling performance by conducting three- dimensional numerical analysis of the discrete-hole film cooling phenomena on a flat plate and validation of the computed results by comparing these results with the results of previously made experiments. Numerical computations for the determination of effects of the parameters which are blowing ratio, injection angle, and hole spacing have been conducted to achieve these goals. Fluent 6.0 packet program was used for numerical computations. Segregated solver was used for solving continuity, momentum conservation and energy conservation equations. The standard k-s turbulence model was used to account for the turbulence effects and solving turbulence equations. It was determined that most effective parameter is blowing ratio, other effective parameters are injection angle and hole spacing and the optimum values of these parameters are M=0.5, a =35°' and B=3D respectively. Science Code : 962 Key Words : film cooling, discrete-hole film cooling, three-dimensional numerical analysis, numerical solution of Navier-Stokes equations Page Number : 142 Adviser : Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU