Plastik enjeksiyon kalıplarının bilgisayar destekli maliyet hesabı
Computer aided cost calculation of the plastic injection molds
  1. Tez No: 155713
  2. Yazar: İBRAHİM KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ MALİYET HESABI (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim KARAAĞAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıplarının GKV önerim yöntemine dayalı maliyet tahmini prosedürleri, algoritmik olarak, bilgisayar ortamına Delphi programlama dili kullanılarak aktarılmıştır. Maliyet tahmininde, AutoCAD programmdan, tasarlanan kalıbın parçalarının kütle verilerinin elde edilmesinde, MasterCAM programmdan ise tasarlanan katı model kalıp parçalarının işleme sürelerinin belirlenmesinde faydalanılmıştır. Gerek AutoCAD gerekse MasterCAM ortamından elde edilen veriler, kalıp maliyeti tahmininde kullanılacak şekilde Delphi ortamına transfer edilmiştir. Dolayısıyla plastik enjeksiyon kalıbının tasarımı, üretimi ve maliyet tahmini bir biri ile güncel CAD/CAM yazılımları kullanılarak ilişkilendirilmiştir. Ayrıca maliyet tahminlerinde daha gerçekçi verilerin kullanılması ve anket çalışmasıyla elde edilen bazı parametrelerin program içinde yer alması sağlanmıştır. Bilim Kodu : 626.12.00 Anahtar Kelimeler :Enjeksiyon kalıpları, bilgisayar destekli maliyet tahmini, AutoCAD, MasterCAM Sayfa Adedi : 100 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED COST CALCULATION OF THE PLASTIC INJECTION MOLDS (M.Sc. Thesis) Ibrahim KARAA?AÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this study, the procedure of GKV cost estimation procedures of the plastic injection molds are programmed via by Delphi programming modules. In the cost estimation, the mass properties of the designed part are directly obtained from AutoCAD program and, the machining durations of the mold parts are interactivelly estimated by using MasterCAM package. Both the data from MasterCAM and the mass properties from AutoCAD are transferred to the Delphi programming domain to estimate the realized mold cost Consequently, the design of a plastic injection mold, the manufacturing of a mold cavities and the cost estimation of a mold are evaluated into the one programming procedure. In the cost estimation, the real estimation is performed using the appropriate data via by developed program and some parameters which are collected from industrial firms that are involved in the injection molding. Science Code : 626.12.00 KeyWords : Injection molds, computer aided cost estimation, AutoCAD, MasterCAM Page Number: 100 Adviser : Assoc. Prof. Ahmet ÖZDEMİR