Flinabe blanketli APEX füzyon reaktörlerinde nötronik hesaplar
Neutronic calculations in APEX fusion reactors with flinabe blankets
  1. Tez No: 155714
  2. Yazar: ALİ ARASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
FLİNABE BLANKETLİ APEX FÜZYON REAKTÖRLERİNDE NÖTRONİK HESAPLAR (Doktora Tezi) Ali ARASOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada ARIES-RS füzyon reaktör teknolojisinden faydalanılarak yapılan APEX füzyon reaktörünün MCNP-4B bilgisayar programında modellemesi (simülasyonu) yapıldı. Yapılan modelleme ile APEX hibrit (füzyon-fisyon) reaktöründe 76 farklı blanket kullanılarak TBR hesaplamaları yapıldı. Sonuçları kullanılabilir olan 13 farklı model için nötronik hesaplamalar yapıldı. Hesaplama yapılan APEX hibrit reaktör kavramında, akışkan eriyik tuz duvarın ana bileşenini Flinabe oluşturur. Flinabe (35:27:38) %20 6Li - %30 6Li zenginliği için içerisindeki ağır metal tuzun (UF4 ve ThF4) mol aranı artırıldı (%0 - %12). Bununla fisil yakıt üretimi ve enerji çoğaltımını artırmak ve COE 'yi düşürmek amaçlandı. Flinabe (35:27:38) %30 6Li zenginliği içerisindeki ağır metal tuzun mol oranı %12 UF4 için TBR > 1,08 ve %6 ThF4 için TBR > 1,01 olarak hesaplandı. Fisil yakıt ve toplam enerji üretimi sırasıyla 2637,9365 kg 239Pu/yıl, 8665,755 MWth ve 2150,227 kg 233U/yıl, 4962,288 MWth olarak hesaplandı (orijinal APEX füzyon reaktörünün gücü 4388 MWth). Hibrit reaktörde üretilen fisyon enerjisi ve fisil yakıt satışı COE miktarını düşürür. Bilim Kodu : 218 Anahtar Kelimeler : APEX, MCNP, Füzyon Reaktörü, Flinabe, Hibrit blanket Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
11 NEUTRONIC CALCULATIONS IN APEX FUSION REACTORS WITH FLINABE BLANKETS (Ph. D. Thesis) Ali ARASO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this research, APEX fusion reactor produced using ARIES-RS fusion reactor technology was simulated with MCNP-4B software. TBR calculations were carried out using 76 different blankets in APEX hybrid (fusion-fission) reactor by this modeling study. Neutronic calculations were accomplished for 13 different models with practicable results. For calculated APEX hybrid reactor concept, Flinabe is the major component of flowing molten salt wall. Mole fraction of heavy metal salt (UF4 ve ThF4) in the molten salt was increased by 0-12% for increased amount of Flinabe (35:27:38) 20% 6Li - 30% 6Li. It was because increasing fissile fuel production and energy enhancement as well as decreasing COE were aimed. Mole fraction of heavy metal salt in the richness of Flinabe (35:27:38) 30% 6Li was computed to be TBR>1.08 for 12% UF4 and TBR>1.01 for 6% ThF4. Fissile fuel and total energy productions were computed to be 2637.9365 kg 239Pu/year, 8665.755 MWth and 2150.227 kg 233U/year, 4962.288 MWth, respectively (Power of the original APEX fusion reactor is 4388 MWth). As a result, fission energy and fissile fuel sales produced in a hybrid reactor decreases the amount of COE. Science Code : 218 Key Words : APEX, MCNP, Fusion reactor, Flinabe, Hybrid blanket Page Number : 123 Adviser : Prof. Dr. Başar ŞARER