Radyoizotop uyarmalı ve tüplü X-ışını fluoresans spektrometresi kullanarak, farklı matrislerdeki elementlerin minimum deteksiyon limitlerinin (MDL) belirlenmesi
Determination of minimum detection limits of elements in different matrixes using radioisotope excited and tube excited X-ray fluorescence spectrometer
  1. Tez No: 155717
  2. Yazar: SİNAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH GÜNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
RADYOİZOTOP UYARMALI VE TÜPLÜ X-ISINI FLUORESANS SPEKTROMETRESİ KULLANARAK, FARKLI MATRİSLERDEKİ ELEMENTLERİN MİNİMUM DETEKSİYON LİMİTLERİNİN ( MDL ) BELİRLENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Sinan ÖZGÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, farklı matrislere sahip numunelerdeki elementler için minimum deteksiyon limitleri (MDL) hesaplanmıştır. Kullanılan numuneler NIST, Goodfellow, IAEA kuruluşlarının toz halindeki uluslararası sertifikalı standart referans maddeleridir (SRMs). Kullanılan standartlar, ortalama atom numaralarına (Z) göre, hafif (light), orta (medium), ve ağır (haevy) matrislere sahiptirler. Toz halindeki standartlar 500 mg'lık tabletler haline getirilmiştir. Numuneler için elementlerin net alan ve tabii sayımları radyoizotop uyarmalı ve tüplü X-ışını fluoresans spektrometresi kullanılarak alınmıştır. Bu değerler kullanılarak literatürden elde edilen ve %99,7 güvenilirlik seviyesine sahip formül ile minimum deteksiyon limitleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar farklı matrise sahip maddelerin analizleri için bilimsel referans ve kalite sistemi için de metot geçerliliğinin bir parametresi olarak değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Minimum Deteksiyon Limiti (MDL), Hafif-Orta- Ağır Matris, X-ışınlan Fluoresans Spektrometresi, Ölçülebilir minimum miktar, Radyoizotop Uyarmalı X-ışmları Spektrometresi, Tüplü X-ışınIarı Spektrometresi. Sayfa Adedi : 70 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Abdullah GÜNEN
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF MINIMUM DETECTION LIMITS OF ELEMENTS IN DIFFERENT MATRIXES USING RADIOISOTOPE EXCITED AND TUBE EXCITED X-RAY FLUORESCENCE SPECTROMETER ( M.Sc. Thesis ) Sinan ÖZGÜR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this study, the minimum detection limits (MDL) of elements in certified standart reference materials (SRMs) which have different matrixes were calculated. The SRM samples were taken from NIST, GOODFELLOW, IAEA and were in powder form. Samples were classified according to their average atomic number (Z) as Light, Medium and Heavy matrixes. The SRM samples were prepared as tablets with 500 mg weight. Net count and background for elements were obtained using Radioisotope and Tube excited X-ray fluorescence spectrometers. Using these values, with the formula obtained from literature and has 99.7% confidence level, the MDL values were calculated. It is seen, that the results were evaluated as a reliable reference for the analysis of different kind of matrix and essential parameter of a methot validation for quality system. Science Code : 205 Key Words : Minimum Detection Limit (MDL), Light-Medium- Heavy Matrix, X-ray Fluorescence" Spectrometer, Minimum Amount of Detectability, Radioisotope Excited X-ray Fluorescence Spectrometer, Tube Excited X-ray Fluorescence Spectrometer. Page Number : 70 Adviser : Prof. Dr. Abdullah GÜNEN