Ankara otelleri dış cephe mimarisinde renk ve doku
The color and texture of external architecture of Ankara hotels
  1. Tez No: 155716
  2. Yazar: MUHAMMED MUHAMMED
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Teknik Eğitim, Architecture, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara otelleri dış cephe mimarisinde renk ve doku özelliklerini belirlemektir. Yöntem olarak, Çankaya ve Altındağ semtlerinden 30 adet otel örnek alınarak envanter çalışmaları yapılmıştır. Ön cephe görünüşleri çizilmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Müşteri ve yöneticilere anket uygulanıp, istatistiki değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca genel kavramlar, psikolojik ve fizyolojik etkiler, tarihsel gelişim, mimari mekanlarda ve Ankara otelleri örneklerinde renk ve doku kullanımı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sonuçta, otel dış cephe mimarisinde müşterilerin çoğunluğu, sade süslemelere, renk ve doku özelliklerine, yöneticilerin ise dış cephe mimarisinden müşterilerinin etkilenmelerine büyük önem verdikleri, önemli görülmüştür. Otellerin cephe mimarisinde çoğunlukla, plastik, metal ısıcamlı ve çift kanatlı pencere doğramalar, düz girişli otomatik kapılar, hazır beton ve cam giydirme cephe sistemlerinin tercih edildiği, kullanılan malzemelerin kalite ve çeşitliliğinin arttığı, çok renkli cephelerin ortaya çıktığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Ankara otelleri, dış cephe, renk ve doku
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine color and textural properties of external architecture of Ankara Hotels. As a methodology of the research, 30 hotels located in Çankaya and Altındağ districts of Ankara, have been taken as samples, their inventories have been researched, their front facets are depicted and photographed. A survey was administered to the operators and clients of these hotels and results thereof have been statistically analyzed. After scientific concepts in general, psychological and physiological influences, historical development and use of colors in architectural spaces are studied with sufficient details, use of the color and texture was studied in the examples of Ankara Hotels. As a result, it was observed that majority of the hotel clients attaches great importance to plain ornaments, color and texture properties and that the operators of the hotels desire the clients must be impressed by the external architecture of the hotel. It was also observed that in hotels plastic and metal joinery, prefabricated concrete, glass cladding systems are preferred and multicolor facets prevail.Key Words :Ankara hotels, external architectur,coIor and textur