Çevre ve deprem duyarlı planlamanın bütünleştirilmesiyle deprem hasar etkisinin azaltılması
The decrease if the damage effect of eartquake by commbining environment and eartquake sensitive
- Tez No: 155722
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÇEVRE VE DEPREM DUYARLI PLANLAMANIN BÜTÜNLEŞTİRİLMESİYLE DEPREM HASAR ETKİSİNİN AZALTIMASI (Yüksek Lisans Tezi ) Deniz TAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Çevre ve deprem duyarlı planlamanın bütünleştirilmesi ile geliştirilen planlama, günümüzde en çok tartışılan çevresel değerlerin, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve hızlı kentleşmeyle ortaya çıkan deprem risk faktörünün hasar etkisini mümkün olduğunca azaltması amacıyla geliştirilmiştir. Tez kapsamında çevre ve deprem duyarlı planlama incelenmiş, birbirleriyle karşılaştırılmış ve bu planlamalar bütünleştirilerek yeni bir planlama anlayışı ortaya konulmuştur. Yerleşmelerin çevre ve deprem duyarlı planlama anlayışının bütünleştirilmesi ile geliştirilen planlamayla sağlıklılaştırılması, çevresel değerlerin ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayacağı ve deprem hasar etkisini azaltacağı sonucu elde edilmiştir. Bilim Kodu : 805 Anahtar Kelimeler : Çevre duyarlı planlama, deprem duyarlı planlama, çevre, enerji, deprem. Sayfa Adedi : 306 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
THE DECREASE İF THE DAMAGE EFFECT OF EARTHQUAKE BY COMMBİNİNG ENVIRONMENT AND EARTQUAKE SENSİTİVE PLANNİNG (Msc. Thesis) Deniz TAM GAZİ UNİVERSİTY THE INSTITUTE OF NATURAL & APPÜED SCİENCES June 2004 SUMMARY The planning developped combining environment and eartquake sensitive planning have been made for both decreasing the damage effect of the earthquake risk resulting from urbanization and providing the continuity of envirometal values and natural sources. In this thesis, both environment and earthquake sensitive planning have been examined, in deatail compared with each other and a newly created planning comprehension has been developped. By combining these two plannings whit the usage of the newly developped planing in this thesis, both the resulths which are providing the continuity of enviromental values, natural sorces and decreasing the damage effect of erthquake have been reached. Since Code :805 Keywords :environment sensitive planning, earthquake sensitive planning, environment, energy, earthquake. Page Count : 306 Thesis Advison : Prof. Dr. Şule KARAASLAN