İleri imalat teknolojilerinin yönetiminde toplam kalite yönetimi uygulamalarının yeri: Bir alan araştırması
The importance of total quality management applications in advanced manufacturing technology management: A field research
  1. Tez No: 155742
  2. Yazar: ŞENOL OKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yeni bin yılı yaşadığımız bir dönemde küreselleşme olgusuyla birlikte dünyada teknoloji hızla ilerlemektedir. Bu durum işletmeler arasında kıyasıya bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. İşletmelerin varlıklarını ve başarılarını sürdürebilmeleri büyük ölçüde teknoloji yönetimindeki etkinliklerine, yenilik yapabilme güçlerine ve değişimlerine bağlıdır. Teknolojideki hızlı ilerlemelere paralel olarak, teknolojiyi üreten ve kullanan“insan”faktörünün önemi de giderek artmaktadır. Bu çalışmada yöneticilerin kalite, teknoloji, teknoloji yönetimi ile ilgili yargılarının tespit edilmesi ve işletmelerin kullandıkları teknoloji ve teknoloji yönetimi arasındaki ilişkinin hangi boyutlarda gerçekleştirildiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca ileri imalat teknolojileri kullanan işletmelerde teknoloji yönetimi ile toplam kalite yönetimi arasındaki etkileşimin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Gerçekleştirilen alan araştırması sonunda elde edilen bulgular ışığında değerlendirme yapılmakta ve tespit edilen eksiklikler ve sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.Anahtar Kelimeler : Teknoloji, teknoloji yönetimi, ileri imalat teknolojileri kalite, toplam kalite yönetimi
Özet (Çeviri)
Technology improves continuously with the globalization event at the new millennium in the world. This situation causes stiff competitions area between organizations existing and success of organizations depend on their effectiveness, innovation power and evolution to survive. Also, the significant of human factor of manufacturer and their user of technology increases continuously. In this study, it is aimed to determine the expression related to quality, technology, technology management of managers and between relation of doing how to size technology used by organizations and technology management. In addition, evaluation of interaction between technology management and total quality management are done at organizations using advanced manufacturing technology. Evaluations and determined inadequacies and suggestions to solve problems of organizations are presented according to the result of the field research.Key Words : Technology, technology management, advanced manufacturing technology, quality, total quality management