DC motor hızının PIC kullanarak uzaktan denetimi
PIC based remote control of DC motor speed
- Tez No: 155752
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kontrol yöntemlerinin AC motorlara göre daha basit, hassas, kolay ve ucuz olması nedeniyle hız kontrolü gerektiren uygulamalarda genellikle DC motorlar tercih edilmektedir. Endüstrideki bazı üretim alanlarında, olumsuz çalışma şartları işletme verimini düşürmekte, çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehdit etmektedir. Bu olumsuzlukları gidermek veya en aza indirmek için kullanılan çözüm yollarından biri de makinaların uzaktan kumanda edilmesidir. Uzaktan kontrol sistemleri, kullanım kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlamakta, bu nedenle de sıkça tercih edilmektedir. PIC mikrodenetleyicileri mikroişlemcilere göre daha az çevre birimi gerektirirler, dolayısıyla mikrodenetleyicili sistemlerin maliyetleri daha düşüktür. Bir mikrodenetleyicinin çalıştırılabilmesi için sadece bir osilatör devresi yeterli olurken, mikroişlemcilerin çalıştırılabilmesi için bellek, I/O birimleri ve buna benzer bir çok çevre birimi gerekmektedir. Bu çalışmada, yukarıdaki avantajlar da dikkate alınarak, DC motorun devir sayısı ve devir yönü kontrolü bir uzaktan kontrol sistemiyle sağlanmıştır. Bu uzaktan kontrol sistemi de PIC mikrodenetleyicileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : PIC Mikrodenetleyici, Uzaktan (Remote) Kontrol, DC Motor Hız Kontrol, PCM
Özet (Çeviri)
DC Motors are prefered in applications where speed control is required because their control systems are more simple, sensitive and cheaper than AC motors. In some production areas, negative working conditions decrease the efficiency and threat employee's health and safety. One of the ways of overcome or minimize these bad effects is the remote control of machines. Remote control systems are often prefered becouse they provide time economy and their control are easy. PIC microcontrollers are required less peripheral equipment than microprocessor, so their costs are lower. Only an oscillator is enough to run a microcontroller, but for a microprocessor, I/O unit, memory and other peripheral equipments are needed. In this thesis speed and direction of a DC motor was controlled by a remote control system. This remote control system was realized by using PIC microcontroller.Key Words : PIC Microcontroller, Remote Control, DC Motor Speed Control, PCM