ISO 14001 çevre yönetim sisteminin bir boya üretim tesisine uygulanması
The application of ISO 14001 environmental management systems to a factory products dyes
  1. Tez No: 155755
  2. Yazar: DİLŞAD NAĞME KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İSO 14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN BİR BOYA ÜRETİM TESİSİNE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Dilşad Nağme KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Çevre yönetiminin önemi, çevre sorunlarının boyutlarının bölgesel ve ulusal olmaktan çıkıp global düzeye ulaştığı ve doğal kaynak sıkıntısı çekilmeye başlandığı günümüzde gittikçe artmaktadır. Artan çevre bilinci ile birlikte, tüketicilerin de talepleri doğrultusunda çevre ile ilgili standardlaşma çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmalardan biri de ISO 14001 standardı kapsamında sistem kurmaktır. ISO 14001, endüstri yapı ve işleyişine çevre boyutunun katılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada, işletmelerin her geçen gün biraz daha üzerinde durdukları en gelişmiş çevre yönetim sistem standardı olan ISO 14001 incelenerek, söz konusu çevre yönetim sisteminin uygulama esaslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma ISO 14001 belgesine sahip olmayan bir boya fabrikasında gerçekleştirilmiştir. Fabrikanın ISO 14001 belgesi alabilmesi için yapması gereken faaliyetler çalışma kapsamında belirtilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ISO 14001 uygulanırken tesislerin farklı özelliklerine ait farklı açılımlar üretilerek bu konuda ek çalışmaların yapılması gerekliliğidir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi 912 IS0 14001, Çevre Yönetim Sistemi 116 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayşe MU RATH AN
Özet (Çeviri)
11 THE APPLICATION OF ISO 14001 ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEMS TO A FACTORY PRODUCTS DYES (M.Sc. Thesis) Dilşad Nağme KÜÇÜK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT The importance of environmental management is increasing in our time, with the change in the form of the environmental matters which became a global problem but not a regional or national one. By the increasing of environmental conscious and the demands of the consumers, the standardization about environmental affairs begun. One of this studies is setting up a system including ISO 14001. ISO 14001 intends to adding environmental aspects to industrial subjects. The aim of this study is analyzing and evaluating ISO 14001 which is the most improved EMS standard. This study was made about a factory products dyes that hasn't the certificate of ISO 14001. The things which the factory must do to have the certificate of ISO 14001 were pointed out in the study. It must be highlighted that companies need additional studies for their specific features during implementing this approaches. Science Code Key Words Page Number Adviser 912 IS0 14001, Environmental Management Systems 116 Doç. Dr. Ayşe MURATHAN