Kapalı tip, LiBr/H2O akışkan çiftiyle çalışan, adyabatik ayırıcı ve soğuruculu, soğurmalı ısı transformatörünün termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of closed type LiBr/H2O absorption heat transformer, with adiabatic absorber and generator
- Tez No: 155756
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
KAPALI TIP, LiBr/H20 AKIŞKAN ÇIFTIYLE ÇALIŞAN, ADYABATİK AYIRICI VE SOĞURUCULU, SOĞURMALI ISI TRANSFORMATÖRÜNÜN TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuna ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, LiBr/B^O akışkan çiftiyle çalışan, adyabatik ayırıcı ve soğurucuya sahip, kapalı tip Soğurmalı Isı Transformatörünün (SIT) termodinamik analizi yapılmış ve ısıl süreçlerdeki tersinmezlikler belirlenmiştir. Bu sistem ile düşük sıcaklıktaki ısı kaynaklan daha yüksek sıcaklıkta bir ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Analizi yapılan sistemde, yüksek sıcaklık ısı değiştiricisinden çıkan kaynak kütle debisinin sisteme giren toplam kaynak kütle debisine oranı, kaynak ayırım boyutsuz parametresi olarak tanımlanmış ve diğer parametrelerle değişimi incelenmiştir. SIT'nin farklı işletme şartlarındaki performans katsayısı (COP), ekserji performans katsayısı (ECOP), dolaşım oranı, kaynak ayırım parametresi ve her birimindeki ekserji kayıplarını hesaplamak için FORTRAN dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiş ve çeşitli işletme şartlarının, bu parametreler üzerindeki etkileri diyagramlarla verilmiştir. Bilim kodu : 920 Anahtar kelimeler : Soğurmalı ısı transformatörü, Termodinamik analiz, Simülasyon, Ekserji. Sayfa adedi : 104 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
11 THERMODYNAMIC ANALYSIS OF CLOSED TYPE LiBr/H20 ABSORPTION HEAT TRANSFORMER, WITH ADIABATIC ABSORBER AND GENERATOR (M.Sc. Thesis) Tuna ÖZDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, thermodynamic analysis of the closed type LİB17H2O Absorption Heat Transformer (AHT) with adiabatic absorber and generator, is performed and irreversibilities in the thermal processes are determined. Existing heat sources at low temperatures may be used as higher temperature heat sources by this system. In the analyzed system, the ratio of the mass flow rate of feed through the high temperature heat exchanger to the total mass flow rate of feed entering the system is defined as feed fraction dimensionless parameter and variation with the other parameters is observed. A computer program is developed in FORTRAN to calculate the coefficient of performance (COP), exergetic coefficient of performance (ECOP), circulation ratio, feed fraction parameter, exergy loss in the reference points and nondimensional exergy loss of each component of the AHT at different operating conditions and the influences of various operating conditions on these parameters are given by diagrams. Science Code : 920 Key Words : Absorption heat transformer, Thermodynamic analysis, Simulation, Exergy. Page Number : 104 Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER