Kars, Ardahan ve Iğdır illeri neuropterida (insecta) faunası
Fauna of neuropterida (insecta) of the provinces Kars, Ardahan and Iğdır
  1. Tez No: 155754
  2. Yazar: İSMAİL ARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
KARS, ARDAHAN VE IGDIR İLLERİNİN NEUROPTERIDA (INSECTA) FAUNASI (Doktora Tezi) İsmail ARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Ardahan, Kars ve Iğdır illerinde 2001-2003 yıllarının Mayıs - Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile Raphidioptera takımına ait 5 örnek, Neuroptera takımına ait 1063 örnek toplanmıştır. Bu örneklerin teşhis işlemleri sonucunda Raphidioptera takımının 1 familyasının 1 cinsine ait 1 türü; Neuroptera takımının 7 familyasının 39 cinsine ait 65 türü olduğu belirlenmiştir. Araştırma alanından tesbit edilen toplam 66 türün sinonimleri, morfolojisi, fenolojisi, ekolojisi ve araştırma alanındaki yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye ve dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Araştırma alanında tesbit edilen Dichochrysa ventralis (Chrysopidae), Micromus lanosus (Hemerobiidae), Deutoleon turanicus ve Distoleon luteomaculatus (Myrmeleontidae) türlerinin Türkiye Neuroptera faunası için yeni kayıt oldukları tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Neuroptera, Raphidioptera, Ardahan, Kars, İğdır, Fauna Sayfa Adedi : x+206 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin AKTAŞ
Özet (Çeviri)
11 FAUNA OF NEUROPTERIDA (INSECTA) OF THE PROVINCES KARS, ARDAHAN AND İ?DIR (Ph. D. Thesis) İsmail ARI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, 1068 specimens, 5 of them belong to Raphidioptera, 1063 of which belong to Neuroptera, were collected from Ardahan, İğdır, and Kars beween May - September in 2001 - 2003. At the end of the identification of these specimens, it was determined that they belong to 1 species of 1 genus of Raphidiidae of the order Raphidioptera, and 65 species of 39 genera of 7 families of the order Neuroptera. Synonyms, morphology, phenology and ecology of each one of total 66 species determined from research place are given. Distribution of each species has been dealth with in two categorises in Turkey and in the World. It was determined that 4 species namely Dichochrysa ventralis of Chrysopidae, Micromus lanosus of Hemerobiidae, and Deutoleon turanicus, Distoleon luteomaculatus of Myrmeleontidae are new record for the Turkish Neuropteridan insect fauna. Science Code : 401.04.04 Key Words : Neuroptera, Raphidioptera, Ardahan, Kars, İğdır, Fauna. Page number : x+206 Adviser : Prof. Dr. Metin AKTAŞ