Seramik tozunun çimento katkı malzemesi olarak kullanım imkanları
The possibility of the use of ceramic tile as a cement setting material
  1. Tez No: 155769
  2. Yazar: HÜSEYİN YIRGAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
SERAMİK TOZUNUN ÇİMENTO KATKI MALZEMESİ OLARAK KULLANIM İMKANLARI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin YIRGAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu araştırmanın amacı, seramik fabrikalarından üretim atığı olarak açığa çıkan seramik tozunun, çimento katkı malzemesi olarak kullanım imkanlarını araştırmaktır. Seramik tozu, çimento ağırlığının %20-25-30-35 oranlarında çimento ile yer değiştirilerek birisi referans karışım olmak üzere beş değişik çimento karışımı hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımlar üzerinde normal kıvam, priz başlama ve bitiş süreleri, hacim genleşmesi, eğilmede çekme ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Eğilmede çekme ve basınç dayanımı deneyleri, hazırlanan prizma örnekler üzerinde 2, 7, 28, 90 ve 180. günlerde yapılmıştır. Sonuç olarak; Seramik tozu katkısının çimento su miktarını, çimento priz başlama ve bitiş sürelerini ve hacim genleşmesi miktarlarını arttırdığı belirlenmiştir. Referans örneklerine gore eğilmede çekme ve basınç dayanım değerleri, en çok %20 karışım grubunda olmak üzere %8 oranında arttığı görülmüştür. »ilim Kodu : 714 Anahtar Kelimeler : Seramik tozu, puzolan, çimento Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Profl'İfc. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
THE POSSIBILITY OF THE USE OF CERAMIC TILE AS A CEMENT SETTING MATERIAL (M.Sc. Thesis) Hüseyin YIRGAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT The aim of this study is to seach the possibilities of the use of ceramic tile, which is obtained from ceramic factory as a production waste, as an additional cement substance. Five different cement mortars, one of which is the reference motrar, were prepared by replacing ceramic tile with cement in the portion of %20- 25- 30-35 of cement weight. Determination of consistency, the starting and the finishing setting times, expansions, flexural strength and compressive strength were done on the prism samples at the 2nd, 7th, 28th, 90th and 180th day. As a result, it was determined that addition of xeramic tile delayed the starting and finishing time of cement tile and increasedthe proportion of expansion. Flexural strength inresed maximum 8% with respest to referance samples in the 20% mixture group. Science code : 714 Key Words : Ceramic tile, Pozzolanic, Cement Pag^number : 74 Adsiver : Prof. Dr. Metin ARSLAN