Öngerilmeli plastik dişli çark tasarımı
Design of prestressing plastic gears
- Tez No: 155770
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hafiflik, düşük gürültü ve kendinden yağlama özelliklerine sahip olan plastik dişli çarkların kullanımı, düşük dayanım değerleri nedeniyle sınırlıdır. Plastik dişli çarklarda yorulma, plastik deformasyon ve sürünme ile birlikte oluşmaktadır. Bu araştırmada, kolay üretilebilirliği ve ekonomik olması nedeniyle plastik dişli çark malzemesi olarak polipropilen seçilmiştir. Plastik dişli çark modelinin içerisine, 3 farklı tel çapından farklı sarım sayılarıyla elde edilen yaylar yerleştirilmiştir. Enjeksiyon kalıplama öncesinde bu yaylar çekilip daha sonra da bırakılarak dişlide ongenime oluşturulmuştur. 142 adet hazırlanan numuneden 58 tanesinde gözenek oluşumu gözlenmiştir. 84 adet numune ile yapılan deneyler sonucunda yay takviyesinin statik kopma ve yorulma dayanım değerlerini iyileştirdiği sonucuna varılmıştır. Tel çapı ve öngerilme miktarı arttıkça ömür değerleri, takviyesiz numuneye göre 30 kat fazla çıkmıştır. Öngerilmenin statik kopmaya etkisi oldukça az gözlenirken; sabit yük tekrar sayılarında öngerilmeli numunelerde %10 dayanım artışı bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Plastik dişli, ongenime, yorulma, yay takviyesi
Özet (Çeviri)
Plastic gears, which have low noise, lightness and self lubricated, are limited in their usage because of their low strength. The failure mechanism of plastic gears combined of fatigue, plastic deformation and creep behaviour. In this study, polyproplyene is selected because of being produced easily and economically. 3 different springs are placed in model of plastic gears. These springs are stretched before injection molding and then they are loosed to make pre- stressing. 142 specimens are prepared in this study. 58 ones of these specimens havee been observed of pores while performing experiments. The results of experiments 84 samples showed that plastic gears, it is concluded that strength values increase with springs reinforcement When wire diameter and pre- stressing increasing, service life of reinforcement sample is approxitamely 30 times more than service life of unreinforcement sample. At pre-stressing samples have %10 more strength than unreinforcement samples on constant number of cycles.Key Words : Plastic gear, pre-stressing, fatigue, reinforcement with spring