Bazı ikili ve dörtlü alaşımların örgü dinamiği
The lattice dynamic of some binary and quaternary alloys
  1. Tez No: 155771
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
BAZI İKİLİ VE DÖRTLÜ ALAŞIMLARIN ÖRGÜ DİNAMİĞİ (Doktora Tezi) Mustafa ÖZDURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, bazı ikili (binary) ve dörtlü (quaternary) alaşımların örgü dinamiği incelendi. İncelenen ikili [Ni(i_X) -Crx (x=0,196), Co(i.x)-Nix (x=0,50; 0,32; 0,25; 0,10)] ve dörtlü (Fe-%18Cr-%10Mn-%16Ni, Fe-%18Cr-%12Ni- %2Mo) alaşımları için MBP 'yi tanımlayan parametreler, Akgün ve Uğur (1, 2) tarafından tanımlanan metoda göre hesaplandı. Alaşımların fonon frekansları temel simetri doğrultuları boyunca, hesaplanan iki ve üç-cisim kuvvet sabitleri kullanılarak bulundu. Alaşımların bazı elastik özellikleri; ikinci mertebeden {C\\, Cn, C44) ve üçüncü mertebeden (Cm, Cn2=Cn6, Cu3=Cu4) elastik sabitleri, ısısal genleşme katsayısı (at), hacim (bulk) modülü (2?) ve ikinci dereceden elastik sabitlerinin basınçla değişimleri fdB") dCtj - ve - - 8Pjr dP, Young modülü (E), anizotropi çarpanı (A) ve kesme (shear) modülü (G) gibi nicelikler, Akgün (3) tarafından tanımlanan kristal modeli kullanılarak hesaplandı. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Elastik sabitleri, fonon frekansları, kuvvet sabitleri Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
THE LATTICE DYNAMIC OF SOME BINARY AND QUATERNARY ALLOYS (Ph. D. Thesis) Mustafa ÖZDURAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this work, the lattice dynamic of some binary and quaternary alloys are studied. The parameters defining the MBP for the examined binary [Ni(i_X) - Crx (x=0.196), Co(i.x)-Nix (x=0.50, 0.32, 0.25, 0.10)] and quaternary (Fe-18%Cr- 10%Mn-16%Ni, Fe-18%Cr-12%Ni-2%Mo) alloys have been computed following the method defined by Akgün and Uğur (1, 2). The phonon frequencies of the alloys along the principal symmetry directions have been computed using the calculated two-and three-body force constants. Some elastic properties of the alloys; such quantities as the second-order (Cn, Cn, C44) and third-order (Cm, Cm-Cm, Cns=Cu*) elastic constants, the thermal expansion coefficient (at), the pressure derivatives of the bulk modulus (B) and second- order clastic constants (dB\ dCtJ ve dP J-i dp the Young's modulus (E), the anisotropy multiplier (A), and the shear modulus (G) have been computed using the crystal model defined by Akgün (3). Science code Key words Page number Adviser 404.05.01 Elastic constants, phonon frequencies, force constants 71 Prof. Dr. İrfan AKGÜN