Bazı Bacillus cinsi bakterilerinin melas besiortamında PHB üretimleri, toplam protein profilleri ve plazmid DNA'larının incelenmesi
Studying of production of PHB on molassed medium, total protein profiles and plasmid DNA's of some bacillus bacteria
- Tez No: 155780
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
BAZI BACILLUS CİNSİ BAKTERİLERİNİN MELAS BESİORTAMINDA PHB ÜRETİMLERİ, TOPLAM PROTEİN PROFİLLERİ VE PLAZMİD DNA' LARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihal EDIZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2004 ÖZET Araştırmada Bacillus subtilis, Bacillus megaterium, Bacillus pasteurii ve Bacillus licheniformis türlerine ait toplam 11 adet suş kullanılmıştır. Bakterilerin toplam hücre protein profillerinin sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) ile analizi yapılmış ve bunların moleküler ağırlıkları 17-60 kD arasında bulunmuştur. SDS-PAGE analizi, aynı türe ait suşlarm protein profillerinin birbirine benzer ve diğer türlerden farklı olduğunu göstermiştir. Bacillus' ların poli-p-hidroksibütirat (PHB) üretimleri spektrofotometrik olarak belirlenmiş ve PHB üretimlerinin hücre kuru ağırlığına göre % 46,38 -% 16,03 arasında değiştiği bulunmuştur. Suşlar arasında en yüksek (% 46,38) PHB üretiminin Bacillus subtilis Fİ susunda olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, şeker pancarı melası kullanarak PHB' m ekonomik eldesi araştırılmış ve farklı melas konsantrasyonlarının PHB üretimine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, glukoz ve sükroz şeker çeşitlerini kullanabilen ve yüksek miktarda PHB üreten Bacillus subtilis Fİ ve Bacillus megaterium Pl suşları seçilerek % 0.5-2.5 melas konsantrasyonlarmdaki PHB üretimleri incelenmiştir. Bacillus subtilis Fİ susunun en yüksek PHB üretimi olan % 84,71 değerine, % 0,5 melas konsantrasyonunda ulaştığı, Bacillus11 megaterium PI susunun en yüksek PHB üretimi olan % 85,00 değerine, % 2 melas konsantrasyonunda gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bacillus suşlarının plazmid DNA incelenmesinde, yalnız bir susun (B. licheniformis P20) plazmid DNA içerdiği ve bu bakterideki plazmid DNA sayısmm 2, moleküler ağırlıkları 7,81 ve 15,65 kb olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 216 Anahtar Kelimeler : Bacillus, protein profili, biyoplastik (PHB) üretimi, plazmid DNA, melas Sayfa adedi : 100 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
Ill STUDYING OF PRODUCTION OF PHB ON MOLASSES MEDIUM, TOTAL PROTEIN PROFILES AND PLASMİD DNA 'S OF SOME BACILLUS BACTERIA (M. SC. Thesis) Nihal EDIZ GAZI UNIVERSTIY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2004 ABSTRACT In the study, a total of eleven strains belonging to Bacillus subtilis, Bacillus megaterium, Bacillus pasteurii and Bacillus licheniformis were analysed. Total cell protein profiles of bacteria were analysed by sodium dodecyl sulphate polyacrylamide gel electrophoresis (SDS- PAGE). The molecular weights of proteins were found ranging between 17 and 60 kD. SDS-PAGE analysis showed that those strains belong to the same category had similar protein profiles and that they were different from the others. PoIy-P-hydroxybutyrate (PHB) productions of Bacillus bacteria were determined by spectrophotometric method and it was found that PHB productions ranged from % 46.38 to % 16.03 depending on the of dry cell weight. Among the strains Bacillus subtilis Fl has showed the highest PHB production (46. 38%). Economical production of PHB was investigated by using sugarbeet molasses and the effects of different concentration molasses on PHB production were investigated. For this reason, Baillus megaterium PI secondly has highest PHB production (38.33 %). Bacillus subtilis Fl and Bacillus megaterium PI strains were selected and cultivated in 0.5% -2.5% molasses concentration. It was found that Fl strain was produced higher PHB (84.71 %) in 0.5% molasses concentration. Plasmid DNA profiles ofIV Bacillus strains were investigated. Results indicated that only one strains (B. licheniformis P20) were carried 2 number of plasmid DNA and their molecular weight was 7.81 and 15.65 kb. Science code : 216 Key Words : Bacillus, protein profile, bioplastic (PHB) production, plasmid DNA, molasses Page number : 100 Advisor : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI