Çok palslı transformatörlerin modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of multipulse transformers
  1. Tez No: 155781
  2. Yazar: YUNUS UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Transformatörler elektrik sistemlerinin en önemli elemanlarından birisidir. Transformatörler doğrusal olmayan karakteristiklere sahiptirler. Doğrusal olmayan bu karakteristikler istenmeyen geçici etkilere neden olabilmektedir. Doğrultucu sistemlerinde genel olarak 3 fazlı transformatörler yerine faz sayısı artırılmış transformatörler kullanılır. Böylece çekilen harmonik akım azalır ve aynı zamanda çıkış gerilimindeki ripple değerleri de döşer. Transformatörün faz sayısı artırıldığında sistemin güç katsayısında da düzelmeler olacaktır. Transformatörlerin faz sayısı artırılırken genel olarak primerde 3 fazlı bir sargıya karşı sekonderde iki farklı 3 fazlı sargı bulunur. Sekonderdeki sargılarda belli bir açı değerinde faz kaydırma işlemi yapılır. Bu çalışmada çıkarılan model, demir nüvenin ortak ve kaçak endüktans, doyum, eddy akım kayıpları, histeresis ve artık akı etkilerini de içermektedir. Eddy akımı ve histeresis kayıpları birleştirilerek sekonder tarafta gerilime bağımlı omik bir yük olarak tanımlanmıştır. Daha sonraki aşamada Matlab programı kullanılarak çıkarılan modelin simülasyonu yapılmıştır. Transformatörden çekilen akımın yük ile olan ilişkisi ve harmoniklerin etkileri simülasyon programı ile gözlemlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Harmonik, modelleme, çok palsli transformatör
Özet (Çeviri)
Transformers are one of the important element of electrical systems. They have non-linear characteristics, which cause unwanted effects. In rectifier systems, transformers with increased phase numbers are used instead of normal transformers. So that, the rate of harmonic currents and the ripples of output voltage are reduced. The increasing of phase numbers improves the power factor of system. Transformers with increased phase numbers have one set of three phase winding at primary and two sets of three phase winding at secondary side. In this study, phase shifting operation is also realised at secondary windings with determined angles. Derived model of the transformer includes mutual and leakage inductance of core, saturation, eddy current losses, hysteresis and residual flux effects. Eddy current and hysteresis losses are combined into one core loss term, which is accounted by a voltage depended resistive load at secondary side. At the last stage, derived model is simulated using Matlab program. The relationship between the currents drawn from the transformer and load, and effects of harmonic are analysed using the written simulation program.Key Words : Harmonic, modelling, multipulse transformer