Sahne aydınlatması tasarımı ve Ankara Milli Eğitim Vakfı Şura Salonu'nun sahne aydınlatmasının incelenmesi
Design of scene illumination and council hall of Ankara national Education foundation
- Tez No: 155788
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
SAHNE AYDINLATMASI TASARIMI VE ANKARA MİLLİ EĞİTİM VAKFI ŞURA SALONU'NUN SAHNE AYDINLATMASININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Elçin YENER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Çok amaçlı salonların gerek mimari ifadesiyle etkili, gerekse teknik yönüyle doğru çözümler içermesi gereklidir. Bu yapılarda yer alan farklı aktiviteler çok işlevi! bir aydınlatma sisteminin gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Sahne aydınlatmasında estetik unsurların en az mühendislik uygulaması kadar önemli olduğu göz önüne alınmış, teknik bilgiler sahne üzerinde duygu ve anlam bütünlüğü sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Tasarladığı mekanda etkinin nasıl olacağını ortaya koyan mimar bu anlamda mekandaki ışık düzeninden de sorumludur. Bu tez kapsamında; tek taraflı sahne aydınlatmasının tasarım kriterlerini kullanan pasif ve aktif aydınlatma sistemleri tanımlanmıştır. Bu doğrultuda sahnenin kullanım işlevleri, gösteri tipine göre hangi tür çözümlere gidilebileceği, sahne aydınlatmasında teknik ihtiyaçların neler olduğu, aydınlatma yöntemleri, aydınlatma araçlarının sahne üzerine yerleştirilmesi gereken konumları, sahne aydınlatmasında kontrol olanakları, Milli Eğitim Vakfı Şura Salonu binasının, aydınlatma performans analizleri doğrultusundairdelenmiştir. Bu somut örnekleme; çok amaçlı salon sahnelerinin aydınlatma performanslarının iyileştirilmesi, sahne aydınlatma tasarımında kullanılan sistemlerin geliştirilmesi ve ülkemizde uygulamalarının yaygınlaştırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında konu itibariyle kullanılan kaynaklar sınırlı olup, daha çok tiyatro aydınlatması üzerine yazılmış kaynaklardan yararlanılmıştır. Milli Eğitim Vakfı Şura Salonu binası sahnesinin aydınlatma performans analizlerinin tespit edilmesi ve sonuçların değerlendirilmesi, bu tez kapsamında yer almaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.02.00 sahne aydınlatması, sahne aydınlatması ekipmanları, sahne aydınlatma sistemleri. 134 Yrd. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY
Özet (Çeviri)
Ill DESIGN OF SCENE ILLUMINATION AND INVESTIGATION OF THE SCENE ILLUMINATION OF COUNCIL HALL OF ANKARA NATIONAL EDUCATION FOUNDATION (M.Sc Thesis) Elçin YENER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT The multi-purpose halls must contain solutions both effective with its architectural statement and correct with regard to ite technical aspect. The different activities taking place in such buildings bring the necessity of a multi-functional illumination system together. It is taken into consideration that the esthetical components in scene illumination are as important as engineering application and the technical information is used to ensure the integrity of feeling and meaning on the scene. The architect, who brings up the effect of the place which he designes, is also responsible for the illumination system of the place. In this thesis; the passive and active illumination systems, which use design criterias of one side stage illumination are explained. According to this; functions of the stage, the solutions should be applied according to the show types, the technical needs of stage illumination, illumination methods, the right positions of the illumination tools on stages, the facility of stage control systems are investigated at Council Hall Building of the National EducationIV Foundation. This contrete example carries great importance in the improvement of the performance of multi-functional stage illumination models, development of the systems which are used in designing of the stage illumination and widening the application of the systems in our country. Because of the fact that the sources which are used for the subject of this thesis are limited, the sources for the theatre! illumination are used more. This thesis includes the establishment of performance analysis of the stage of Hall Building of the National Education Foundation and feedback of the result. Science Code : 601.02.00 Key Words : stage illumination, staae illumination eauiDment. stage illumination systems. Paae Number : 134 Adviser : Asst. Prof. Dr. Cüneyt KURTAY