Motor krank mili muylularına dolgu kaynağı yapılması ve aşınma karakteristiklerinin incelenmesi
The bearing journals of engine crankshaft done weld filung and the characteristics of to become worned out investigation
  1. Tez No: 155801
  2. Yazar: AHMET AYTEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHCET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İçten yanmalı motorlarda kullanılan krank millerinde zamanla aşınmalar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, aşınan krank milli muylularının toz altı yöntemi ile değişik kompozisyonlarda kaynak telleri ve tozları kullanılarak dolgu kaynağı yapıldı ve kaynak bölgesindeki aşınma direnci incelendi. Elde edilen kaynak metallerinin aşınma, sertlik ve mikro yapı değişimleri tespit edildi. Deneyler, 4 kg yük altında yağlı ve yağsız aşınma olarak tekrarlandı. Aşınma miktarları ağırlık kaybı olarak ölçüldü. Sertliğin belirli noktaya kadar artışıyla; aşınma miktarının azaldığı, ince taneli yapının daha iyi aşınma direnci oluşturduğu ve yağlama ile aşınmanın azaldığı tespit edildi. En iyi sonuçlar 2B no'lu numunede elde edildi.Anahtar Kelimeler :Krank Mili, Aşınma, Dolgu Kaynağı, Mikroyapı
Özet (Çeviri)
The crankshaft that is using of internal combustion engines has been occ urred abrasion time to time. In this study, the bearing journals of crankshaft that has to become worn out different composition has been using weld wires and dusts, with filling weld dust method and abrasion resistance on the weld region. The weld metals to obtained, abrasion, hardness and micro configuration has been found. The experimental abrasion studies have been repeated with and without oil under load 4 kg. The amounts of abrasions have been measured as lost of weight. The amount of abrasion with increased to become less to point of determinate hardness, the configuration piece of tine form better abrasion resistance has been determinates and the abrasion with lubrication to become less. The very suitable results have been found in the sample of 2B number.Key Words :Crank Shaft; Wearning, Filler Welding, Microstructure