Temel tasarım elemanı olarak biçimin farklı mobilya ve mekanlarındaki psikolojik etkileri
Psychological effects of form as a basic design element on different furniture and places
- Tez No: 155800
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada, tarihsel süreçte biçim olgusu incelenmeye çalışılmış, mobilya tasarımının sanatsal boyutu temel tasarım ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Günümüzde temel tasarım öğretisinin önemi tüm tasarım alanlarında olduğu gibi mobilya ve iç mekan tasarımında da giderek artmaktadır. Temel tasarım öğelerinden biçimin mobilya ve mekanlardaki psikolojik etkileri araştırma konusu olarak seçilmiştir. Bu amaçla Ankara'da cafe-bar, pastane, konfeksiyon ve restaurant olmak üzere 40 işyerinde toplam 200 kullanıcıya 13 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar,araştırma konusu mekanlar ile bu mekanları donatan mobilyaları yeterli oranda ilginç bulmamışlardır. Bu nedenle anılan mekanlar ile buralarda kullanılan mobilyaların biçim öğesi açısından gerekli niteliklerine ilişkin öneriler verilmiştir.Anahtar Kelime: Biçim, Mobilya, İç Mekan Tasarımı, Temel Tasarım
Özet (Çeviri)
In this study, form and forming has been examined within its main lines, considering this examination the art dimension of furniture design has been assessed with basic design systematic in the historical period. Today the importance of basic design doctrine, which is accepted as means of expression artistic of creativity, is increasing day by day in furniture and interior designing as well as in other areas. Psychological effects of form, a component of basic design, have been chosen as a research subject. For this purpose, 200 users were applied with a questionable consisting of 13 questions in 40 places such as cafe- bars, pastry shops, restaurants and ready made clothes in Ankara. According to research results the users didn't find the places and furniture in them interesting enough. Therefore, considering suggestions form have been given related to required qualities of furniture used in these places.Key Words : Form, Furniture, interior Design, Basic Design