Dünyadaki ve Türkiye'deki kent içi raylı sistemleri karşılaştırılması
Comparison of urban rail systems in Turkey and in the world
  1. Tez No: 155822
  2. Yazar: TURHAN SERDAR BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
DÜNYADAKİ VE TÜRKİYE'DEKİ KENT İÇİ RAYLI SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Turhan Serdar BACAKSIZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Ülkemizde son yıllarda kentiçi ulaşımına çözüm getirmek amacıyla raylı sistem projeleri geliştirilip, uygulanmaya konulmuştur. Bu çalışmada kentiçi raylı sistemlerden en yaygını olan Hafif Metro tasarımı, işletmesi ve maliyetleri incelenmiş ve kentiçi ulaşım problemlerini çözmek amacı ile raylı sistemlerin geliştirilme zorunlulukları ile birlikte uygulanması gereken tasarım ve planlama ilkelerinden bahsedilmiştir. Ülkemiz ve Dünya metroları örnekler ile incelenmiştir. Sonuçta Raylı sistemlerin Ülkemiz ve Dünyadaki örnekleri kıyaslanmış, sistemlerin avantaj ve dezavantajları ile birlikte İstanbul metrosu ile ilgili eleştirilere değinilmiş, öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu : 963 Anahtar Kelimeler : Raylı Sistemler, Metro Sayfa Adedi : 95 Proje Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF URBAN RAIL SYSTEMS IN TURKEY AND IN THE WORLD (M.Sc. Thesis) Turhan Serdar BACAKSIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND THECNOLOGY June 2004 ABSTRACT In our Country, the railed system project has been developed and put in action in order to get the solution for urban transportation in the recent years. In this study, the design, planning, operating and price analyses of Light Rail Transit subway as one of the most widespread system has been introduced. It has been mentioned the necessity of developing railed systems to solve the urban transportation with the principles of designing and planning which should be applicable. Finally the local and foreign rail systems are compared according to the given examples. Also advantages and disadvantages of Light Rail Transit systems and the criticism on Istanbul subway has been stated and presented some proposals. Science Code Keywords Page Number 963 Rail Systems, Metro 95 Adviser : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK