Esnek imalat sistemlerinde performans ölçümü için bilişsel bir yaklaşım
A cognitive approach for performance measurement in flexible manufacturing systems
  1. Tez No: 155824
  2. Yazar: ERGÜN ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ESNEK İMALAT SİSTEMLERİNDE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ İÇİN BİLİŞSEL BİR YAKLAŞIM (Doktora Tezi) Ergim ERASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Teknolojinin etkisiyle üretim sistemlerinin oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmasıyla birlikte, bilişsel karmaşıklıklar ve karar verme görevlerinde aşırı zorlanmaya bağlı olarak hem bireylerin ve hem de üretim sistemlerinin performansı oldukça önemli bir duruma gelmiştir. Bu gelişmelerin yanında, bilişsel ergonomi kavramı önem kazanmış ve iş kavramı da zaman içinde yeniden tanımlanmıştır. Bu çalışmada; bireyler ve sistem için bilişsel haritaların kullanımıyla, performansı etkileyen faktörleri tanımlamak için Bulanık Mantık ışığında Analitik Hiyerarşi Prosesi'nin uygulanması ve yeni performans ölçüm sistemlerinin geliştirilmesi üzerinde çalışılmıştır. Bu kavramların tartışılması amacıyla Esnek İmalat Sistemleri üzerinde bir örnek uygulama yapılmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Bulanık AHP, Bilişsel Ergonomi, Performans Ölçümü, Esnek İmalat Sistemleri Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
A COGNITIVE APPROACH FOR PERFORMANCE MEASUREMENT IN FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Ergün ERASLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT As modern manufacturing systems become more and more complex being affected from high technology, performance measurements of both individuals and systems become more critical due to the overloading of cognitive and decision-making tasks. Besides, even the description of the work has changed significantly in time since cognitive ergonomics has become more important. In this thesis, we study on developing quantitative models for performance measurement systems using cognitive maps and analytical hierarchy process in fuzzy theory to identify factors affecting performance, and express them quantitatively. A case study on Flexible Manufacturing Systems is used in this thesis to discussion these concepts. Science Code : 919 Key Words : Fuzzy AHP, Cognitive Ergonomics, Performance Measurement, Flexible Manufacturing System Page Number: 95 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT