İnce taneli çimento (Rheocem 900) enjeksiyonu ile değişik gradasyonlu kumların enjekte edilebilirliği üzerine deneysel çalışmalar
Experimental studies on the groutability of microfine cement (Rheocem 900) grouts to sands having various gradations
  1. Tez No: 155839
  2. Yazar: ERHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İNCE TANELİ ÇİMENTO (RHEOCEM 900) ENJEKSİYONU İLE DEĞİŞİK GRADASYONLU KUMLARIN ENJEKTE EDİLEBİLİRLİĞİ ÜZERİNE DENEYSEL ÇALIŞMALAR (Yüksek Lisans Tezi) Erhan TEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Bu deneysel çalışmada, ince taneli çimento (Rheocem 900) enjeksiyonunun değişik gradasyonlu kumlara enjekte edilebilirliği ve enjekte edilen numunelerin permeabilite ve mukavemet özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Enjeksiyon deneyleri için, S adet mukavemet moldu, 3 adet permeabilite moldu, 1 adet mikseri i enjeksiyon tankı ve bağlantı elemanları imal edilmiştir. Su/çimento (S/Ç) oranı 0.8, 1.0, 1.2 olan ince taneli çimento süspansiyonlarının reolojik özelliklerinin belirlenmesi için, sedimantasyon, Marsh hunisi ve Vicat deneyleri yapılmıştır. İnce, orta ve iri kumlardan oluşan ve ince kum yüzdesi (İKY) 10, 15, 20, 25 ve 30 olan numunelere, S/Ç oranı 0.8, 1.0, 1.2 olan süspansiyonların enjeksiyon deneyleri yapılmıştır. Enjeksiyon sonrasında kür ortamında tutulan numunelere 3., 7., 14., 28. ve 56. günlerde, mukavemet ve geçirimsizlik özelliklerinin tespiti amacıyla, tek eksenli basınç ve düşen seviyeli permeabilite deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda; ince, orta, iri ve ince, orta kum gruplarından, S/Ç oranı 0.8 olan süspansiyonun, İKY 15 olan numuneye; S/Ç oranı 1.0 olan süspansiyonun, İKY 20 olan numuneye; ve S/Ç oranı 1.2 olan süspansiyonun, İKY 25 olan numuneye enjekte edilebildiği tespit edilmiştir. Enjeksiyon yapılan numunelerin 28. gün sonunda da yapılan permeabilite deneylerinden, hepsinin geçirimsiz olduğu, 56. günde yapılan tekeksenli basınç deneylerinden ise, mukavemetin hala artış eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 6240100 Anahtar Kelimeler : enjekte edilebilirlik, gradasyon, kum, ince taneli çimento, permeabilite, mukavemet Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL STUDIES ON THE GROUTAB1LITY OF M1CROFINE CEMENT (RHEOCEM 900) GROUTS TO SANDS HAVING VARIOUS GRADATIONS (M.Sc. Thesis) Erhan TEKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT In this experimental study, it is aimed to determine the groutability of the microfine cement grouts (Rheocem 900) to sands with various gradation as well as the permeability and strength properties of grouted sand specimens. For experimental studies, 5 strength moulds, 3 permeability moulds, a grout tank with mixer and its connections are produced. To determine the rheological properties of microfine cement suspensions having water/cement (W/C) ratios of 0.8, 1.0, 1.2, sedimentation, Marsh cone flow meter and Vicat tests are carried out. Fine, medium and coarse sands with different fine sand percentages of 10, 15, 20, 25, 30 are injected with Rheocem 900 suspensions having W/C ratios of 0.8, 1.0, 1.2. After grouting, the specimens are cured and unconfined compression and falling head permeability tests are conducted on the cured specimens at the end of 3rd, 7lh, 14th, 28th and 56th days to determine their strength and permeability. It is concluded that, the Rheocem suspension having W/C ratio of 0.8 can be injected through the specimen with 15 percent fine sand; in addition, the suspension having W/C ratio of 1.0 can be injected through the specimen with 20 percent fine sand and finally, the suspension having W/C ratio of 1.2 can be injected through the specimen with 25 percent fine sand. Permeability tests run on grouted specimens at the end of 28th day revealed that all specimens are impermeable. Furthermore, unconfinedVI compression tests on the grouted specimens at the end of 56,h day showed that strength of specimens are still on the increasing trend. Science Code : 6240100 Key Words : groutability, microfme cement, gradation, sand, strength, permeability Page Number: 94 Adviser : Prof. Dr. Murat MOLLAM AH MUTO?LU