Rheobuild 2000 PF katkılı Rheocem 900 ince taneli çimentonun değişik gradasyonlu kum numunelere penetrasyon yetisi
The penetrability of microfine cement Rheocem 900 with Rheobuild 2000 PF additivies to sand samples having various gradations
  1. Tez No: 201148
  2. Yazar: BATTAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, ince taneli çimento (Rheocem 900) ve akışkanlaştırıcı (Rheobuild 2000 PF) kullanılarak hazırlanan enjeksiyon şerbetinin değişik gradasyonlara (ince-orta-iri boyutta) sahip kum numunelere enjekte edilebilirliği üzerine deneysel çalışma yürütülerek, akışkanlaştırıcı maddenin ince taneli çimento enjeksiyonu üzerinde olası olumlu veya olumsuz etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmaya öncelikle, değişik S/Ç oranlarında akışkanlaştırıcı kullanılarak hazırlanan süspansiyonların, reolojik özelliklerinin araştırılması ile başlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, akışkanlaştırıcı kullanılarak hazırlanan süspansiyonların reolojik özelliklerinde belirgin değişimler gözlemlenmiştir. Akışkanlaştırıcı kullanılarak hazırlanan süspansiyonların; katılaşma, stabilite ve viskozite değerleri açısından katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan süspansiyonlardan daha pozitif sonuçlar ortaya koyduğu belirlenmiştir. Reolojik özelliklerin belirlenmesinden sonra değişik gradasyonlarda hazırlanan kum numunelere farklı basınçlar altında enjeksiyon işlemi uygulanmıştır. Akışkanlaştırıcı katılarak hazırlanan süspansiyonlar ile düşük basınçlarda, daha çok ince kum içeren numunelere enjeksiyon başarı ile gerçekleştirilmiştir. Başarı ile enjeksiyon yapılan numuneler, permeabilite ve serbest basınç deneylerine tabi tutulmuştur. Permeabilite deneyi sonuçlarına göre 24 saat sonunda tüm numuneler geçirimsizdir. Serbest basınç deney sonuçlarına göre, akışkanlaştırıcı kullanılması, nihai mukavemet değerlerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental groutability study carried out with injection material (Rheocem 900), which was prepaired using plasticizer (Rheobuild 2000 PF) and microfine cement, on various sand gradation (fine-medium-coarse) to investigate plasticizers, probable negative or positive effects on microfine cements grouts. First of all, experimental study started by finding the rheological properties of suspensions prepaired using plasticizer and have different W/C ratios. At the and of the studies significant changes was observed on the rheological properties of suspensions which is prepaired using plasticizer. In terms of setting time, stability and viscosity the suspensions which are prepaired using plasticizer was put forth more positive results than the suspensions without additivies. After clearifying of rheological properties, the grout process with different pressure was applicated to the sand sample, which were prepaired by various gradation. The injection material prepaired using plasticizer were performed succesfully at the low pressures to the sand samples which include more fine grained sand. On the specimens grouted succesfully, strength and permeability experiments was carried out. At the end of 24 hours it was observed that all the specimens was impermeable. Using plastisizer on grouting doesn?t effect the final unconfined compression strength results.