Yağlayıcıların yüksek/aşırı basınç özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental study on extreme pressure properties of the lubricants
  1. Tez No: 155853
  2. Yazar: MURAT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
YAĞLAYICILARIN YÜKSEK/AŞIRI BASINÇ (EP) ÖZELLİKLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İ. Murat ÖZBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Yağlayıcıların yüksek/aşırı basınç (EP) özelliklerinin ölçülmesi ve incelenmesi amacıyla, günümüzde birçok test cihazı kullanılmaktadır. Timken Test Cihazı bu test cihazlarının en önemlilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada yağlayıcıların yüksek/aşırı basınç (EP) özelliklerinin test edilebilmesi amacı ile bir Timken Test makinası imal edilmiş ve özellikleri orijinal makine özelliklerine mümkün olduğunca yaklaştırılmaya çalışılmıştır. Bu cihaz ile EP özellikli bazı gresler üzerinde, söz konusu özelliklerinin incelemesi amacıyla çeşitli deneyler yapılmıştır. Çalışmada seçilen greslere MoS2 (Molibden disülfit) fiziksel EP katığı katılarak numuneler hazırlanmış ve bu numuneler deney cihazında teste tabi tutularak EP özellikleri incelenmiştir. Elde edilen iz ölçümleri ve deney sonuçları ışığında, EP özelliklerini etkileyebilecek faktörler üzerinde çeşitli fikirler ileri sürülmüştür. Bilim Kodu : 625.02.01 Anahtar Kelimeler : EP Katkıları, EP Özellikleri, Katı Yağlayıcılar Yağlayıcıların Yüksek Basınç Özellikleri, Greslerin Yüksek Basınç Özelliklerinin Ölçülmesi, Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bedri TUÇ
Özet (Çeviri)
II EXPERIMENTAL STUDY ON EXTREME PRESSURE PROPERTIES OF THE LUBRICANTS (M.Sc. Thesis) İ. Murat ÖZBEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT In order to measure and examine the extreme properties (EP) of lubricants, there are many types of test devices which have been used currently. The Timken Test Device is considered one of the most important EP test device among the others. In this study, a Timken Test device produced in order to test the extreme properties (EP) of lubricants, and its features are tried to make closer to the Original Timken devices as far as possible. Various tests have been made to investigate the extreme properties (EP) on some EP greases with the test device. By adding MoS2 (Molybdenum disulphide), physical EP additive, in to the selected grease, some samples have been prepared and tested to examine and investigate EP properties by the test device. In the light of the test results and the measured scar widths, some ideas are put forward in terms of the factors which may influence the EP properties. Science Code : 625.02.01 Key Words : EP Additives, EP Properties, Solid Lubricants Extreme Pressure Properties of Lubricants, Mesurement of EP Properties of Greases Page Number : 102 Adviser : Prof. Dr. Bedri TUÇ