Buji ile ateşlemeli motorda LPG ve hidrojen kullanımının performans ve emisyonlara etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of using hydrogen and LPG on performance and emissions in spark ignition engine
  1. Tez No: 155855
  2. Yazar: EROL İSHAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EYYÜP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Taşıt sayılarındaki artışa bağlı olarak fosil yakıtlardaki azalma, bilim adamlarını alternatif yakıt arayışlarına itmektedir. Günümüzde yakıtlarda düşük maliyet, kolay depolanma, rezervlerin uzun ömürlülüğü, performans ve özellikle de çevre kirliliğine olan azaltıcı etkisine uygun olarak yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmıştır. Taşıtlarda kullanılan yakıtlar katıdan sıvıya ve sıvıdan da gaza geçmektedir. Bu deneysel çalışmada, belirtilen bu durum göz önüne alınarak iki farklı gaz ( LPG ve Hidrojen ) yakıt kullanılmış ve bunların değişik oranlarda benzin motoruna verilmesiyle motor performansı ve en önemlisi çevre üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre motor performansının olumlu yönde etkilenmediği ancak HC ve CO emisyonları yönünden iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.Anahtar sözcükler : LPG, Hidrojen, Performans, Emisyon
Özet (Çeviri)
The scientists are devoted to research alternative fuels due to decreasing amount of fossilized fuels depending on increasing number of vehicles. Nowadays, when it comes to low cost, easily storage, long life reserves, performance and low emissions for environmental pollution, renewable energy sources are getting more important. The fuels used in the vehicles changes over from the solid to oil and from the oil to gases. In this experimental study, two different gases (LPG and Hydrogen) have been used in a spark ignition engine. Engine performance, and more importantly effects of emissions on environmental pollution have been investigated by adding of these gasses to the spark ignition engine. According to the results of this study it is observed that the engine performance has not been affected greatly, however HC and CO emissions have been improved.Key words : LPG, Hydrogen, Performance, Emission