Su-altı sediment örneklerinin infrared uyarmalı lüminesans karakteristiklerinin sıcaklığa bağımlılığı
The temperature dependence of infrared-stimulated luminescence characteristic for under water sediment particles
- Tez No: 155856
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EYYÜP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
SU-ALTT SEDİMENT ÖRNEKLERİNİN INFRARED UYARMALI LÜMİNESANS KARAKTERİSTİKLERİNİN SICAKLIĞA BAĞIMLILIĞI (Yüksek Lisans Tezi) Ebru ÖZTÜRK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Optik uyarmalı lüminesans (OSL) bozunma eğrilerinin analizi basit tanımlarla açıklanamaz ve sıcaklık etkisi OSL bozunma eğrilerinin şeklini etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Bu çalışmada, kurumuş eski bir iç deniz olduğu kabul edilen Dağyaka / Ankara bölgesinden alınan sediment örneklerinin infrared uyarmalı lüminesans (IRSL) sayımlarının örnek sıcaklığına bağımlılıkları deneysel olarak incelenmiştir. Veriler fit edilerek P parametresi hesaplanmıştır. Deneysel verilere ait bozunum eğrileri literatürdeki denklemlere ve farklı denklemlere fit edilerek P parametresi ve denklem katsayıları hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar kelimeler : Optik uyarmalı lüminesans (OSL), infrared uyarmalı lüminesans (IRSL), feldspat Sayfa Adedi : 28 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Eyyüp TEL
Özet (Çeviri)
THE TEMPERATURE DEPENDENCE OF INFRARED-STIMULATED LUMINESCENCE CHARACTERISTIC FOR UNDER WATER SEDIMENT PARTICLES (M. Sc. Thesis) Ebru ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT Optically Stimulated Luminescence (OSL) decomposition curve analysis can not be explained with simple definitions the temperature effect is one of the important factors which is affects the behaviour of OSL decomposition curves. In this study, the temparature effect of Infrared Stimulated Luminescence (ÎRSL) data samples of the sediment samples obtained from supposedly dried- up old inland sea Dağyaka / Ankara has been examined experimentally. P parameters and equations coefficients have been calculated by fitting the theoretical equations of the experimental data of decomposition and some other equations. Science Code : 404.03.01 Key Words.* Optically Stimulated Luminescence (OSL), Infrared Stimulated Luminescence (IRSL), feldspar Page Number : 28 Adviser : Asst. Prof. Dr. Eyytip TEL