Farklı bacillus türlerinin proteolitik aktiviteleri üzerine bazı fiziksel ve kimyasal etkilerin araştırılması
A research on the effect of some physical and chemical treatments on the proteolytic activity of different Bacillus species
  1. Tez No: 155871
  2. Yazar: MİHRİMAH TÜRKKANI ULUÇINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
FARKLI BACILLUS TÜRLERİNİN PROTEOLİTİK AKTİVİTELERİ ÜZERİNE BAZİ FİZİKSEL VE KİMYASAL ETKİLERİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi ) Mihrimah TÜRKKANI (ULUÇINAR) GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2004 ÖZET Araştırmamızda çiğ süt ve pastörize sütlerden izole edilerek tanımlanmış farklı türlere ait 75 adet Bacillus susu kullanılmıştır. Bu Bacillus suşlarının proteolitik aktiviteleri üzerine sıcaklık ( 37°C, 55°C ), pH ( pH9,5 ve pH 5,5) ve karanlık gibi bazı fiziksel faktörler ile bazı aminoasitler ( metionin, valin, triptofan ) ve tripsin gibi kimyasal faktörlerin tek tek ve kombine etkileri Tripton Dekstroz Yeast Extract Agar (TDYA) besiyerinde çalışılmıştır. Bacillus suşlarının proteolitik aktiviteleri üzerine bu maddelerin ve fiziksel ortam koşulların etkileri değerlendirildiğinde, Bacillus Mann en yüksek proteolitik aktiviteyi 37°C, pH 9,5 ve CaCI2 Mü ortamda gösterdikleri gözlenmiştir. Metionin, valin, triptofan gibi aminoasitler ile tripsinin BacillusMarın proteolitik aktiviteleri üzerine engelleyici etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Yüksek sıcaklık ve asidik pH derecesinin de aynı şekilde Bacillus proteazlarını arttırmadığı görülmüştür. Çiğ sütlerden ve pastörize sütlerden izole edilen Bacillus suşlarının proteolitik aktiviteleri arasında belirgin farklarolmadığı tespit edilmiştir. Karanlığın da proteolitik aktivite üzerine bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bilim Kodu :216 Anahtar Kelimeler : Bacillus, proteolitik aktivite, CaCI2, aminoasit, tripsin, sıcaklık, pH, karanlık Sayfa Adedi : 200 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Neslihan GÜNDOĞAN
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE EFFECT OF SOME PHYSICAL AND CHEMİCAL TREATMENTS ON THE PROTEOLYTIC ACTIVITY OF DIFFERENT BACILLUS SPECIES' (Master of Science Thesis) Mirimah TÜRKKANI (ULUÇ1NAR) GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2004 ABSTRACT In this study we used 75 Bacillus strains in which they are isolated and characterised from pasteurised and raw milk. For these bacillus strains' proteolytic activities such temperature (37 C, 55 C), pH (9.5, 5.5) and darkness is used as physical factors and some aminoacids (methionin,triptophan, valin) and trypsin is used as chemical factors for individual and combined effects is examined in Tripton dextroz yeast exratct agar medium.After the evaluation of physical conditions and these materials effects of these bacillus strains' proteolytic activities the highest proteolytic activity is observed in 37 C, pH 9.5 and in CaCI2 medium. Metionin, valin, triptophan and trypsin is caused inhibation for these bacillus strains' proteolytic activity is observed. Also it is not observed that high temperature and acidic pH is not caused increasing of bacillus proteases.lt is observed that there is no obvious differences between protolytic activities of Bacillus strains that are isolated from raw milk and pasteurized milk. It is also observed that darkness has no effect on proteolytic activity.Science Code : 216 Key Words :BaciIlus, Protolytic activity, aminoacids, CaCI2, darkness Page Number : 192 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Neslihan GÜNDO?AN