Sanal ortamlarda mekansal okuma parametreleri ve sanal müzeler
Spatial reading parameters in virtual enviroments and virtual museums
  1. Tez No: 155894
  2. Yazar: ARZU ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAKDİL, PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanal mekanı konu alan bu çalışmada; bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişimin mekan kavramını ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Sanal mekan kavramı ile birlikte değişen olgunun mekanın okunmasında gerçekleştiği gözlenmiştir. Bu değişikliği açıklayabilmek için öncelikle fiziksel ortamda mekansal okuma kavramı ve onu oluşturan parametreleri incelenmiş, buradan yapılan karşılaştırma ile bunların sanal ortamlarda nasıl ele alındığı, sanal müze örnekleri üzerinden, belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmanın ilk aşamasında fiziksel ortamlarda mekansal okuma kavramına ve onu oluşturan parametrelere açıklık getirilmiştir. Ayrıca bu şekilde bir karşılaştırmanın yapılabilmesi için gerçeğe yakın sanal ortamların oluşturulmasında kullanılan görsel modelleme ve simulasyon teknikleri araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, incelenen sanal ortamların çok geniş bir alan içerisinde yer alması sebebi ile çalışma alanı sınırlandırılarak internet üzerinden ulaşılabilen sanal müze örnekleri ile inceleme yapılmasına karar verilmiştir. Bu kararın verilebilmesi için öncelikle müze ve sanal müze kavramı araştırılmış ve sanal müzelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Daha sonra belirlenen hedef doğrultusunda, sanal müze ortamlarında mekansal okumanın yapılabilmesi için gerekli parametreler belirlenmiştir. Tez çalışmasındaii geniş ölçekte bu parametrelerin tartışılmasına yer verilmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise, sanal ortamlarda belirlenen bu parametrelerin kullanıcı tarafından değerlendirilmesine yönelik olarak bir alan çalışması yapılmıştır. Sonuç bu çalışmada kullanıcıların yaptıkları değerlendirmeler doğrultusunda oluşturulmuştur. Bilim Kodu :601 01 00 Anahtar Kelimeler :Mekan, sanal mekan, sanal müze, mekansal algı, mekansal okuma, parametreler Sayfa Adedi :150 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Oya PAKDİL ve Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA
Özet (Çeviri)
In this study on virtual space it was investigated that how rapid development in computer and communication technologies affects the concept of space. It was observed that the fact changing with the concept of virtual space realizes in legibility of space. In order to be able to explain this change, the concept of spatial reading and the parameters creating it in a physical enviroment were primarily studied, and it was tried to determine through a comparison how they were examined in virtual environments by means of virtual museum samples. For this purposes, the spatial reading concept and the parameters creating it in physical environments were explained in the first stages of the study. In addition, the visual modelling and simulation techniques used in forming of virtual spaces near reality were also studied to make a comparison in that way. In the second stage of the study, it was decided to make an investigation by virtual museum samples which may accessible over the internet by limiting the field of study because of the virtual environments involving in a very large area. The concepts of museum and virtual museum were primarily studied, and the classification of virtual museums was determined in order to be able to give such a decision. Then the parameters necessary for realization of spatial reading in virtual museumIV environments were identifıed.The discussion of these parameters was involved in a large scale within the text of thesis. İn the third and last stage, a field study was organised for the assessment by users of the parameters determined in virtual environments. The conclusion was drawned by the evaluation made by users for this study. Science Code : 601 01 00 Key Words : space, virtual space, virtual museum, spatial perception, spatial reading, parameters Page Number :150 Adviser : Prof. Dr. Oya PAKDİL & Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA