Çeliğin elektro erozyon ile işlenmesinde borik asit ve grafit tozu katkısının mikroyapı ve sertliğe etkisi
The effects of boric acid and graphite powders addition on microstructure and hardness of electrical disharge machined steel
  1. Tez No: 155904
  2. Yazar: ERKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÇELİĞİN ELEKTRO EROZYON İLE İŞLENMESİNDE BORİK ASİT VE GRAFİT TOZU KATKISININ MİKROYAPI VE SERTLİĞE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Erkan KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışmada, Elektro Erozyon ile İşlemede (EEİ), dielektrik sıvıya borik asit ve grafit tozu katkısının çelik işparçasının mikroyapısı ve sertliğine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla prizmatik çelik bir işparçası, prizmatik bakır bir elektrot ile borik asit ve grafit tozları katılmış gazyağı kullanılarak değişik toz konsantrasyonları ve vurum sureleri koşullarında işlenmiş numunelerin yüzeylerinin morfolojileri incelenmiştir. Ayrıca EEİ sonucunda numune yüzeylerinde oluşan tabakaların mikrosertliği ölçülmüştür. Yapılan tüm ölçümler neticesinde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. En yüksek yüzey sertliği 1 069 HV ile grafit tozu katkısıyla işlenmiş numunede, en düşük yüzey sertliği ise 590 HV ile borik asit katkısıyla işlenmiş numunede tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 965 Üretim Teknolojileri Anahtar Kelimeler : Elektro erozyon ile işleme, toz karışımlı dielektrik sıvı, mikrosertlik, mikroyapı Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi ERCAN
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS OF BORIC ACID AND GRAPHITE POWDERS ADDITION ON MICROSTRUCTURE AND HARDNESS OF ELECTRICAL DISCHARGE MACHINED STEEL (M.Sc. Thesis) Erkan KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT In this study, the effects of boric acid and graphite powders addition into dielectric fluid on microstructure and hardness of steel workpiece in electrical discharge machining (EDM) were investigated. For this purpose, by using a prismatic steel workpiece and a copper electrode in kerosene mixed with graphite and boric acid powders, the morphology of the specimens machined at different powder concentrations and pulse duration settings were observed. In addition, the microhardness of the layers occured as a result of EDM was measured. In consequence of all measurements, the results obtained were discussed. The highest surface hardness value of 1 069 HV is observed at the specimen machined with graphite powder addition, whereas the lowest surface hardness value of 590 HV is observed at the specimen machined with boric acid addition. Science Code : 965 Manufacturing Technologies Keywords : Electric discharge machining, powder mixed dielectric fluid, microhardness, microstructure Page Number : 119 Adviser : Prof. Dr. Fevzi ERCAN