Güç aktarma organlarının bilgisayar yardımı ile eğitimi ve sonuçlarının test edilmesi
A Self instruction and evaluation package concerning automotive transmission system
- Tez No: 68131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
GÜÇ AKTARMA ORGANLARININ BİLGİSAYAR YARDIMI İLE EĞİTİMİ VE SONUÇLARININ TEST EDİLMESİ Yüksek Lisans Tezi Mehmet ÜLKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZ Bu çalışmada otomotiv aktarma organlarının eğitiminin bilgisayar yardımıyla yapılmasını ve sonuçların değerlendirilmesini sağlayan bir paket programın geliştirilmesi amaçlanmış, bu amaca ulaşabilmek için; güç aktarma organlarının eğitimini verebilecek resim şekil ve yazıların görüntüsünün animasyon programlan vasıtasıyla elde edildiği, konular arasında menü ikonları yardımıyla gezintiye çıkılabilinen bir paket program meydana getirilmiştir. Program kavrama, vites kutusu, şaft ve diferansiyel bölümlerinden oluşmuştur. Her bölüm; nedir ?, görevi, çalışması, elemanları, ve özellikleri konularım içermektedir. Her bölüm sonuna öğrencinin öğrenme düzeylerini kendi kendine test edilmesini sağlamak üzere değerlendirme sorulan eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A SELF INSTRUCTION AND EVALUATION PACKAGE CONCERNING AUTOMOTIVE TRANSMISSION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Mehmet ÜLKER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT This study aims to develop a self instruction and evaluation package concerning automotive transmission systems which provides a self instruction for the automotive transmission systems with computers and evaluation of the outputs. In order to achive the goal, a packet programme has been designed as to make a trip between the subjects with the help of the menu ikons. Drawings & writings which gives a self instruction for automotive trasmission systems are produced by the help of animation programmes. The programme provides, clutch, gear box, shaft and differantial sections. Every section is composed of what is it?, function, operation, components and feature subjects. Evaluation questions for student self-test are added at the end of each section. II