Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Müdürlüğü'nde karar destek sisteminin oluşturulması
Development of a decision support system in Gazi University Directorate of Scientific Research Projects
- Tez No: 155948
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ MÜDÜRLÜĞÜ'NDE KARAR DESTEK SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mesut AKANER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Karar Destek Sistemleri yarı - yapısal ve yapısal olmayan problemlerle ilgilenen karar vericilerin kararlarını yöneten bilgisayar tabanlı sistemlerdir. Yapılan bu çalışmada Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Müdürlüğü'nde Karar Destek Sistemi oluşturulmuştur. Karar Destek Sisteminin amacı Müdürlük tarafından projelerin istatistiksel olarak ve pek çok kriterin göz önüne alındığı bir sistem ile değerlendirilmesinin ve projelerin desteklenmesi kararının en objektif ve verimli yoldan verilmesinin sağlanmasıdır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Karar Destek Sistemi, KDS, web Sayfa Adedi : 139 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A DECISION SUPPORT SYSTEM IN GAZİ UNIVERSITY DIRECTORATE OF SCIENTIFIC RESEARCH PROJECTS (M.Sc. Thesis) Mesut AKANER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT Computers have been started to use for making necessary analysis and evaluation. Decision Support Systems are computer based systems that manage the decisions of decision makers in semi - structured or unstructured problems. In this study a Decision Support System is developed for the Gazi University Directorate of Scientific Research Projects. Aim of the Decision Support System is to provide decisions made in an efficient, statistical based and objective way by using some criterion in project evaluations. Science Code : 919 Key Word : Decision Support System, DSS, web Page Number : 139 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çevriye GENCER