Fizik ve fen bilimleri öğretmenlerinin bilimsel proje hazırlama sürecinde karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi
Determining the problems encountered by physics and other physical science teachers during the science projects preparation process
- Tez No: 388170
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, bilimsel proje hazırlama sürecinde öğretmenlerin yaşadıkları sorunları tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Çankırı ilinde görev yapan 25 fizik öğretmeni ve 65 fen- teknoloji öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırmada ildeki tüm fizik ve fen- teknoloji öğretmenlerine ulaşılmış olması durum tespiti açısından araştırmanın geçerliliğini göstermektedir. Araştırmada çok sayıda katılımcının görüşlerini ve özelliklerini belirlemeye yönelik tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma durum tespiti niteliğindedir. Bu amaçla öğretmenlere“Bilimsel Proje Hazırlamada Karşılaşılan Sorunların Belirlenmesi”isimli anket formu uygulanmıştır. Veriler Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile il bünyesinde görev yapan tüm fizik ve fen-teknoloji öğretmenlerine üst yazı ile tebliğ edilip elden toplanmıştır. Elde edilen bu verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin demografik özellikleri tespit edilmiştir. Bu demografik özellikler; cinsiyet, yaş, mezuniyet branşı, lisansüstü eğitim durumu, hizmet süresi, bilimsel proje rehberliği yapmış olmak, rehberliğinde ödül alan projenin olması, hizmet içi eğitim kursuna katılımı, bilimsel proje hazırlama konusunda hizmet içi eğitime katılımı kapsamaktadır. Aynı zamanda yapılan bu araştırma katılımcıların bilimsel proje çalışmalarında zorlandıkları aşamaların istatiksel dağılımını da vermektedir. Anahtar Kelimeler : Proje, Proje Tabanlı Öğrenme (PTÖ), Bilimsel Proje
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find the teachers problems who determines a scientific Project, thus it is worked by 25 physics teachers and 65 science and technology teachers who Works in Çankırı. It shows the validity of the research to make a true determination that we have reached all the physics and science and technogy teachers in the city. A scanning method is used in the research to find all the participants idea and view. A questionnaire form“ ıdentifying problems in a scientific research ”is applied to the participant . via provincial directorate for national education, notification made by a cover letter to the physics and science and tecnology teachers and data collected by hand. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programme is used to analysis the data. At the end of the research, demographic specifications has determined the teachers in the workgroup. These demographic specifications; sex, age , graduation branch, master degree, period of service, asssistance od a scientific Project, award under a guidance of a Project, in-service training activities, in-service training activities about scientific Project training. Also in this research, distribution function is given of the work groups, facing a problem when making a scientific Project. Key words : Project, Project-Based Learning, Scientific Project