Geleneksel Türk halk müziğinde kullanılan aksak ölçülü türkülerin flüt eğitimindeki zorluklarının incelenmesi
Examining the difficulties in flute training of the folk songs with aksak meter used in traditional Turkish folk music
- Tez No: 429486
- Danışmanlar: DOÇ. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırma, flüt öğrencilerinin Geleneksel Türk Halk Müziğinde kullanılan aksak ölçülü türküleri seslendirmesinde karşılaşılan zorlukların tespit edilerek türkülerin flüt eğitiminde daha iyi seslendirilmesi için alıştırmaların hazırlanmasına yönelik yapılmıştır. Flüt eğitiminde aksak ölçü ve ritimlerin çalıştırılmasına yönelik alıştırmaların yer aldığı kaynak sayısı azdır. Bu araştırmanın amacı; Geleneksel Türk Halk Müziği repertuarında yer alan flüt eğitiminde kullanılabilecek aksak ölçülü türkülerin seçilerek seslendirmede yaşanan zorluklara yönelik alıştırmalar hazırlamak ve bu alıştırmaların öğrencilerin ritmik becerilerinin gelişmesine olan etkisini tespit etmektir. Araştırma, flüt eğitimine yönelik hazırlanmış aksak ölçülü dizi çalışmaları ve alıştırmaların yer aldığı basılı kaynak eksikliğinin giderilebileceği yönünden önemlidir. Araştırmanın daha önce Türk Halk Müziği eğitimi almamış İtalyan öğrencilere de uygulanmış olması çalışmanın önemini arttırmaktadır. Araştırmada; TRT Türk Halk Müziği repertuarında yer alan aksak ölçülü türküler incelenmiş ve seçilen 12 türkü uzman görüşü alınarak flüte uyarlanmıştır. Türkülerin ritimsel özellikleri belirlenerek dizi çalışmaları ve alıştırmalar hazırlanmıştır. Araştırmanın deneysel aşamasında“Ön Test/Son Test”deneysel model kullanılmıştır. Çalışma grupları 18 Türk ve 8 İtalyan öğrenciden oluşturulmuştur. Ön test/son test değerlendirmeleri için gözlem formları hazırlanmış ve verilerin çözümlenmesinde SPSS-18 paket programı kullanılmıştır. Uzmanların, çalışma gruplarının türküyü seslendirmesine yönelik verdiği puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığı Kendall W, Kruskal-Wallis, Wilcoxon Signed Ranks ve Mann-Whitnay U testleri ile ölçülmüştür. Test sonuçlarına göre; Türk ve İtalyan öğrencilerinin seslendirme düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı, çalışma gruplarının ön test ve son test puanlarının arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna göre; hazırlanan dizi çalışmaları ve alıştırmaların çalışma gruplarının seslendirme düzeyine olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu tez Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından Lisansüstü Tez projesi olarak desteklenmektedir. Proje numarası 04 / 2015-03'dür.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of determining the difficulties observed in performing the folk songs with aksak meter used in Traditional Turkish Folk Music by flute students; and preparing exercises to perform these folk songs better in flute training of these songs. The number of the studies in which there are exercises for aksak meter and rhythm work in flute training is few in the literature. The purpose of this study is preparing exercises to solve the problems observed in performing the folk songs with aksak meters selected from the Traditional Turkish Folk Music Repertoire during flute training; and determining the effects of these exercises on the development of rhythmic skills of the students. The study is important in that it will cover a need for printed materials in the field of series studies with aksak meter prepared to be used in flute training. The study also being applied to Italian students, who had never received Turkish Folk Music training, increases the importance of it. The folk songs with aksak meters in TRT Turkish Folk Music repertoire were examined in the study, and 12 folk songs were selected and adapted to flute by receiving the viewpoints of specialists. The rhythmic characteristics of the songs were determined and the scales and exercises were prepared. The“Pre-test/Post-test”experimental model was used in the experimental stage of the study. The Study Groups consisted of 18 Turkish and 8 Italian students. Observation Forms were prepared for the“Pre-test/Post-test”assessments; and the SPSS-18 Package Program was used in the analysis of the data. Kendall W, Kruskal-Wallis, Wilcoxon Signed Ranks and Mann-Whitney U tests were used to determine whether there were statistically significant differences between the groups in terms of the points given by the specialists for performance of the song by the Study Groups. According to the test results, it was determined that there were no significant differences between the performance levels of the Turkish and Italian students; and that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test points of the Study Groups. In this context; it has been concluded that the scales and the exercises, which were prepared in the scope of the study, have positive effects on the performance levels of the Study Groups. This thesis was prepared within the graduate thesis project supported by Gazi University Scientific Research Projects Unit. Project number is 04 / 2015-03.