Geleneksel Afyonkarahisar evlerine ait kapıların incelenmesi
The investigation of doors belonging to traditional Afyonkarahisar houses
  1. Tez No: 155965
  2. Yazar: NECMİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, El Sanatları, Wood Products, Crafts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada, Geleneksel Afyonkarahisar evlerinin mimari özellikleri ile bu evlerde kullanılan kapıların malzemeleri, boyutları, konstrüksiyon teknikleri, aksesuar ve süsleme özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Afyon merkezde 22 Geleneksel eve ait 45 kapı; Sincanlı Gezler köyünde 2 Geleneksel eve ait 4 kapı; Şuhut ilçesinde 4 Geleneksel eve ait 9 kapı ve Bolvadin ilçesinde 4 Geleneksel eve ait 8 kapının incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmada veriler, sistematik gözlem yapma tekniği ve ayrıntılı bir envanter form ile elde edilmiştir. Evlerin adres bilgileri, özellikleri ve fotoğrafları ile evlere ait kapıların özellikleri, ölçüleri, çizimleri ve fotoğrafları, her bir kapı için ayrı düzenlenmiş olan bir envanter form üzerinde toplanmıştır. Geleneksel Afyonkarahisar evlerinin mimari özellikleri ile kapılarının karakteristik özellikleri tespit edilmiş olup, bu evlerin daha uzun yaşayabilmeleri için çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle, Afyon bölgesinde karşılaşılan ve literatürde yer almayan özel çözümlenmiş, oda kapısının açık halde özel yuvasına oturabilmesi ve oda kapısı gömme dolap ilişkisi örneği dikkat çekmektedir.Anahtar Kelimeler : Geleneksel Türk Evi, Afyon Evleri, Giriş ve Oda Kapılan.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to determine the architectural characteristics of traditional Afyonkarahisar houses and the materials, sizes, construction techniques, accesories and decoration of the doors used in these houses. For this purpose, 45 doors of 22 traditional houses at the city center of Afyonkarahisar, 4 doors of 2 traditional houses in the Sincanh Gezler village, 9 doors of 4 traditional houses in Suhut district, 8 doors of 4 traditional houses in Bolvadin district have been investigated. The data at this research have been found out by systematic observation technique and by detailed inventory form. By this intention, address data, characteristics, photos of the houses and the characteristics, dimensions, drawings and photos of the doors of these houses have been collected on the inventory forms which have been prepared seperately. As a result, architectural characteristic and the characteristics of the doors used in these houses have been determined and it has been tried to develope solution proposal for longer life of these houses. Especially, it has been noticed a special solution at the territorry of Afyon which does not take place at the literature, that is the placing the door of the room into its slot as open version and a sample to relation room door and undercover wardrobe.Key Words Traditional Afyon houses, Entry and Room Doors