Kurtboğazı Barajı (Ankara) çevresinin bitki mikrofungusları
Plant microfungi of around the Kurtboğazı Dam lake
  1. Tez No: 155966
  2. Yazar: MAKBULE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELŞAD HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
KURTBOGAZI BARAJI (ANKARA) ÇEVRESİNİN BİTKİ MİKROFUNGUŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) Makbule KARAHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Araştırma alanı, Ankara ili sınırları içindeki Kurtboğazı Barajı çevresidir. Alanda yapılan çalışmalar sonucunda, bitkilerde gelişen 111 tür mikrofungus tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan bu türlerin mantarlar alemindeki dağılımı : Ascomycota: 1 sınıf, 4 altsınıf, 8 ordo, 14 familya, 20 genus ve 23 tür; Basidiomycota: 2 sınıf, 3 ordo, 6 familya, 10 genus ve 25 tür; Deuteromycota: 2 sınıf, 3 ordo, 4 familya, 26 genus ve 63 tür şeklindedir. Araştırma sonucunda 73 tür konukçu bitki üzerinde 111 tür mikrofungus bulunmuştur. Mikrofunguslar açısından en zengin familya Rosaceae familyasıdır. Diğer konukçu familya üyelerinde 1-8 arasında değişen mikrofungus türü gelişmektedirler. Literatür taramalarına göre, bu araştırma sonucunda 4 genus ve 54 tür ülkemiz için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Kurtboğazı Barajı, Mikrofungus, Yeni Kayıt Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Elşad HÜSEYİN
Özet (Çeviri)
PLANT MICROFUNGI OF AROUND THE KURTBOGAZI DAM LAKE (ANKARA) (M.Sc. Thesis) Makbule KARAHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 2004 ABSTRACT Research area is around the Kurtboğazı Dam Lake in Ankara province. One hundred twenty species of microfungi were found in this area. It is determined that this species are belong to Ascomycota (1 Classis, 4 Subciassis, 8 Order, 14 Families, 20 Genera and 23 Species), Basidiomycota (2 Classis, 3 Order, 6 Families, 10 Genera and 25 Species) and Deuteromycota (2 Classis, 3 Order, 4 Families, 26 Genera ve 63 Species). At the end of the study 111 microfungi species living on the 73 host plant species were found. In terms of these microfungi, Rosaceae family has got the most species. Microfungi species are found between 1-8 in the other host family members. According to literature, at the result of this study 4 genus and 54 species were determined as new record for our country. Science Code : 401.03.01 Key Words : Kurtboğazı Dam, Microfungus, New record Page Number: 118 Adviser : Prof. Dr. Elşad HÜSEYİN