Regrasyonun M, L, R tahmin edicileri ile yanlı tahmin edicilerinnin kombinasyonu
M, L, R estimators of regression and their combination with biased estimators
- Tez No: 155968
- Danışmanlar: PROF.DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
REGRESYONUN M,L,R TAHMİN EDICILERIILE YANLI TAHMİN EDİCİLERİNİN KOMBİNASYONU ( Yüksek Lisans Tezi ) Safiye Selen YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, regresyon analizi için problem oluşturan aykırı değerlerin etkilerini hafifletmek amacıyla, sağlam regresyon tahmin edicilerinden en küçük mutlak sapmalar regresyonu (Lı Normu Regresyon), Lp Normu Regresyon ve M tahmin ediciler incelenmiştir. Çoklu bağlantılı ve aykırı değer bulunduran bir uygulama verisi üzerinde, Ridge Regresyon ve sağlam Regresyon tahmin edicilerinin bir kombinasyonu karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 406.01.01 : Sağlam Regresyon, En Çok Olabilirlik Tahmin Edicisi, Lı Normu- En Küçük Mutlak Sapmalar Tahmin Edicisi, Lp Normu Regresyon, Yeniden Ağırlıklı En Küçük Kareler, M- Tahmin Ediciler, Genişletilmiş Sağlam Tahmin Ediciler :107 : Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
M, L, R ESTIMATORS OF REGRESSION AND THEIR COMBINATION WITH BIASED ESTIMATORS ( M. Sc. Thesis) Safiye Selen YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, for the purpose of moderate the influence of outliers which constitute a problem for regression, we examined through robust regression estimators which are least absolute errors (Li Norm), Lp Norm Regression and M Estimators. Augmented Robust estimators which include as special cases robust estimators and Ridge Regression estimators were compared on a sample data which had outliers and multicollinearity. Science Code Key Word Page Number Adviser : 406.01.01 : Robust Regression, Maximum Likelihood Estimator, Lj Norm-Least Absolute Residuals Estimator, LP Norm Regression, İteratively Reweighted Least Squares, M- Estimators, Augmented Robust Estimators. :107 : Prof. Dr. Soner GÖNEN