Etkinlik analizinde ağırlık dağılımı problemine çok kriterli bir yaklaşım
A multi criteria approach to weight distribution problem in data envelopment analysis
- Tez No: 155973
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ETKİNLİK ANALİZİNDE AĞIRLIK DAĞILIMI PROBLEMİNE ÇOK KRİTERLİ BİR YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) H.Hasan ÖRKCÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Etkinlik Analizi günümüzde göreli performans analizinde yaygın kullanım gören bir tekniktir. Etkinlik Analizinin uygulamaları geliştikçe yeni problemler ortaya çıkmıştır. Bu problemlerden en çok bilineni gerçekçi olmayan ağırlık dağılımıdır. Gerçekçi olmayan ağırlık dağılımı problemi bazı Karar Verme Birimlerinin klasik Etkinlik Analizi modellerince etkin değerlendirilmesinden oluşur. Çünkü bunlar bir tek çıktıda çok büyük ağırlıklara sahiptirler ki bu gibi ekstrem ağırlıklar pratikte mantıksız ve istemeyen bir durumdur. Ağırlık değerlerinin serbest olması da incelenen birimler için önem taşıyan girdi ve/veya çıktıların ağırlıklarının hiç istenmemesine rağmen sıfır (0) değerini almasına yol açar. Ağırlık dağılımının iyileştirilmesinde önerilen Çok Kriteri i Etkinlik Analizi modeli, hakkında ön bilgi olmaksızın daha mantıklı girdi ve çıktı ağırlıkları vermektedir. Önerilen bu model, Charnes tarafından öne sürülen klasik modelden (CCR ve BCC modeli) daha geniş göreli etkinlik tanımlamaları içermektedir. Bilim Kodu : 229 Anahtar Kelimeler : Etkinlik, Etkinlik Analizi, Çok Kriterli Karar Verme, Çok Amaçlı Programlama, Ağırlık Dağılımı. Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
11 A MULTI CRITERIA APPROACH TO WEIGHT DISTRIBUTION PROBLEM IN DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (M. Sc Thesis) H.Hasan ÖRKCÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Data Envelopment Analysis is a method that commonly applied in relative performance analysis. As the application of Data Envelopment Analysis develops, new problems show up. The most known problem of these is the unrealistic weight distribution. This problem is result of the extreme values of the some points and/or outputs when classical Data Envelopment Analysis is used. Because they have extremely large weights in a single output while these extreme weights are practically unreasonable and undesirable. Because of these flexibility of these weight values, in examined units the important input and/or output weights take the value of zero although it is not desired. Multiple Criteria Data Envelopment Analysis Model which is proposed for the improvement of weight distribution gives more reasonable input and output weights without a priori information. The proposed model involves broader definitions of relative efficiency than the classical one introduced by Charnes. Science Code : 229 Key Words : Efficiency, Data Envelopment Analysis, Multi Criteria Decision Making, Multi Objective Programming, Weight Distribution Page Number : 117 Adviser : Prof. Hasan BAL